тажна вест

Тажна вест: Почина Видосава Грубач, актерка на Драмски театар

Во Скопје почина актерката Видосава Грубач, која кариерата ја мина во Драмски театар Скопје, чиј член беше од 1962 година па се до пензионирањето. Грубач заедно со Милица Стојанова и Ленче Делова играше во „Богомилска балада“на Тодорка Кондова-Зафировска, првата претстава одиграна...

Тажна вест: Македонската кошарка остана без уште врвен спортист

Македонската кошарка денеска остана без уште едно познато име. Кошаркарската федерација информира дека почина Сашо Лазаров (1968-2021), човекот кој беше синоним за кошаркарскиот спорт во Кочани. -Долги години „Чапо“ беше дел од екипата на Кочани Деликатес, од најславните денови на клубот...

Тажна вест: Почина македонскиот актер- доајенот на прилепскиот театар

По кратко боледување, денеска почина доајенот на прилепскиот и на македонскиот театар, актерот Трајче Иваноски. Тој е актер кој спаѓа во најангажираните творци на прилепскиот театар. Заиграл во 1965 година на сцената на Прилепскиот театар, а во пензија е од...

Тажна вест: Почина познат македонски музичар на 48-годишна возраст

По кратко боледување на 48 годишна возраст почина џез музичарот, трубач и професор по труба Александар Николовски. -Александар Николовски работеше како наставник по труба во ДМБУЦ Илија Николовски-Луј, со голема љубов и посветеност кон инструментот и учениците, за да ги...

(Фото) Taжнa вecт: Пoчинa пoзнaт мaкeдонcки нoвинap

Утрово во Битола по кратко боледување на 81 годишна возраст во Битола почина доајенот на битолското новинарство Никола Талевски. Никола Талевски најголем дел од новинарскиот живот го помина како дописник на Македонската телевизија, а имаше свои јавувања и во македонското...

Taжнa вecт: Пoчинa нoвинapoт кoj бeшe eдeн oд нajпpeпoзнaтливитe лицa нa Мaкфecт

По кратко боледување почина новинарот Трајче Јованов. Неговото име остави незбришлив печат во штипското новинарство. Најголемиот дел од својата над 40 годишна новинарска кариера ја помина во Радио Штип. По згаснувањето на ова локално радио, негиовот глас се слушаше...

По долго и тешко боледување почина познатиот српски пејач Дрлјача

После долга и тешка болecт на 80 годишна возраст почина пејачот на народна музика Бора Дрлјача. Борислав Бора Дрлјача роден е на 29. Август 1941 година, а во последните неколку месеци бил повеќе пати xоспитализиран, и неколку пати опeриран. Бора...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img