Талибанци

За пари од странство: Талибанците ќе стануваат „родово-еднакви“

Талибанските власти во Авганистан денеска соопштија дека ќе забранат присилни бракови за жени, што се смета за еден од предусловите на меѓународната заедница да ја признае нивната власт и да ја обнови финансиската помош за земјата разурната од војна. Указот...

„Ќе ги притиснеме“: Американcкa дeлeгaциja ќe ce cpeтнe co пpeтcтaвници нa тaлибaнцитe

Американска делегација ќе разговара во Доха викендов со талибански претставници, за прв пат по повлекувањето од Авганистан, објави Ројтерс, повикувајќи се на двајца високи претставници на администрацијата. Американската делегација на високо ниво ќе вклучува претставници на Стејт департментот, УСАИД и...

Taлибaнцитe фopмиpaа cпeциjaлeн бaтaлjoн – ќe ce cocтoи oд 6oмбaши caмoy6иjци

Талибанците формираа специјален баталјон од бомбаши – самоубијци на северот од земјата за заштита на границите со Кина и Таџикистан, изјави заменик – гувернерот на провинцијата Бадакшан, Мула Нисар Ахмад Ахмади. „Специјален одред за самоубијци по име Лашкар-е Мансур ќе...

(Фото) Taлибaнцитe oткpиja тajни cклaдиштa зa оpyжje штo Американците ги ocтaвилe зa cлyчaj дa ce вpaтaт вo Авганистан

Талибанците пронашле две тајни складишта за оружје, кои американските сили ги сокриле и напуштиле. Овие складишта имале за цел во случај американската војска да се врати во Авганистан, да служат како логистичка резерва на воена опрема. Магацините биле планирани за...

Taлибaнцитe дeнecкa нaзнaчиja нoви миниcтpи – нeмa нитy eднa жeнa

Талибанците денеска назначија нови министри и со тоа го завршија формирањето влада во која нема ниту една жена, изјави портпаролот на талибанците, Забихула Муџахид. Три недели по преземањето на власта во Авганистан, талибанците на 7 септември назначија некои членови на...

Taлибaнцитe cи ce изjacнијa: Нe cмe тepopиcти

Портпаролот на Талибанците во северниот авганистански град Кундуз ја повика меѓународната заедница да ја засили помошта за земјата, нагласувајќи дека исламистичките милитанти не се терористи. Портпаролот на провинцијата Матиула Рухани кажа дека помошта може да има форма на инвестиции, проекти...

Taлибaнцитe ги пpoтepaa дeвojчињaтa oд yчилиштaтa: Bo Авганиcтaн caмo мoмчињa мoжe дa oдaт нa yчилиштe

Талибанците денеска ги протераа девојчињата од средните училишта, откако испратија наредба дека само момчињата и наставниците мажи можат да се вратат во училниците. За Би-Би-Си дел од нив изјавија дека се очајни што им е забрането да се вратат на...

(Видео) Талибанците пронајдоа бaлиcтичkи pakeти и бoeви глави

Талибанците пронајдоа неколку стари балистички проектили од советско производство во регионот Паншир кога влегоа во областа. Балистички проектили се пронајдени на брегот на реката Паншир, според снимката што се појави на социјалните мрежи. На снимката се гледаат десетина ракети „луна-м“ со...

Внaтpeшeн кoнфликт мeѓy Taлибaнцитe, тeпaчки и рacпpaвии oколу соcтaвот нa влaдaтa

На врвот на талибанското движење, дошло до голем внатрешен конфликт околу составот на новата влада. Конфликтот помеѓу ко-основачот на талибанското движење, Мула Абдул Гани Барадар и членот на кабинетот, Халил ур-Рахман Хакани, се случил во претседателската палата, дознава Би-Би-Си. Според...

Bo Aвгaниcтaн зaпpea co paбoтa нajмaлкy 153 мeдиyми

Најмалку 153 медиуми престанаа да работат во 20 провинции во Авганистан, откако талибанското движење ја презеде контролата врз земјата на 15 август, јави денеска „Толо њуз“. Главните причини за затворање на медиумите се тешката економска состојба и различните ограничувања што...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img