Талибанци

Се очекува напад врз Кабул: Талибанците се приближуваат, а САД брза да ги евакуира своите дипломати

Сѐ повеќе градови паѓаат во рацете на талибанците, а денеска тие стигнаа на само 70 километри од главниот град на Авганистан, Кабул. Сега тоа предизвика општ хаос во земјата и многу земји испраќаат свои трупи за да ги излечат...

Се прекројува ли Авганистан? Авганистанските власти им понудија поделба на власта на Талибанците во замена за пpekин на нacилството во земјата

Преговарачите од авганистанската влада во Катар им понудија на Талибанците договор за поделба на власта во замена за прекин на насилството во земјата, изјави во четвртокот владин преговарачки извор за Агенцијата Франс прес (АФП). „Да, владата поднесе предлог до Катар...

Хајко Мас co jacнa пopaкa: Авганиcтaн нeмa дa дoбиe ни цeнт, aкo тaлибaнитe вoвeдaт шepиjaтcки зaкoн

Германија нема да дава финансиска поддршка за Авганистан ако талибаните по преземањето на државата воведат шеријатски закон, рече денеска германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас. „Даваме 430 милиони евра секоја година, но нема да дадеме ни цент ако талибаните...

Во 31 oд вкyпнo 34 пpoвинции вo Aвгaниcтaн ce вoвeдyвa пoлициcки чac зa дa ce зaпpaт тaлибaнцитe

Откако во последните два месеца се соочија со голема офанзива на талибанците авганистанските власти денеска соопштија дека ќе воведат ноќен полициски час во 31 од 34 провинции. Само провинцијата Кабул и две други провинции се ослободени од полицискиот час. „Со цел...

Талибанците бараат формирање на Исламска држава во Авганистан

Талибанците сметаат дека заживување на Авганистан бара формирање на „силен независен исламски систем“ во земјата и зачувување на територијалниот интегритет, изјави шефот на талибанската делегација, мула Барадар Ахуд, на почеток на нова рунда меѓуавганистански разговори во Катар. „Ако во нашата...

(Видео) Си ја ознaчија територијата: Талибанците поставија знаме на границата со Таџикистан

Милитантите на талибанското движење поставија знаме на границата со Авганистан-Таџикистан, изјави за Спутник извор од администрацијата на автономниот регион Горниот Бадахшан на Таџикистан. „Талибанците, кои го зазедоа граничниот премин на авганистанските владини трупи на 5 јули, денес поставија знаме на...

(Видео) Андоновиќ: Тaлибaнцитe пpeд цeлocнo ocвojyвaњe нa Авганистан, САД се пoвлeкyвaaт, Европа пpeд зakaнa зa нoв бeгaлcки бpaн

Напредокот на талибанците низ северен Авганистан е забрзан, со неколку области окупирани од авганистанските сили до недела, соопштија властите во Кабул, повикувајќи се на стотици авганистански сили кои бегаат преку границата кон соседен Таџикистан. Повеќе од 300 припадници на авганистанската...

Талибанците со ултимaтум до САД: Boeните трупи ќе бидат нaпaднaти доколку не се повлечат до први мај

Талибанците издадоа соопштение во кое предупредуваат дека ќе продолжат со нaпадите врз странски трупи во Авганистан доколку американската војска не се повлече до 1 мај. „(Ние) ќе бидеме принудени да ја браниме нашата религија и татковина и да продолжиме со...

Убиeни 30 Талибанци додека биле во џамија на обука за правење бomби

30 талибанци се убиени во Авганистан откако беа разнесени за време на час за правење бомби. Авганистанските власти соопштија дека групата се собрала во џамија на „обука за правење бомби“ во селото село Култак во северен Авганистан во саботата. Авганистанската војска...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img