Талибанци

Taлибaнцитe гo ликвидиpaa бpaтoт нa пopaнeшниoт пoтпpeтceдaтeл нa Aвгaниcтaн

Талибанците го убија Рохула Азизи, братот на поранешниот авганистански потпретседател Амрух Салех, како и неговиот возач во северната провинција Паншир, изјави денеска братучедот на Салех. Шуреш Салех рече дека неговиот вујко Азизи заминал во четвртокот, кога бил запрен од Талибанците...

(Видео) Талибанците си најдоа нова занимација: Од онеспособените авиони направија лулашка

Американците на заминување од Авганистан ги онеспособија авионите што ги оставија, но талибанците сепак има најдоа примена. На снимката што се појави на интернет, се гледа како талибански борец се лула на лулашка закачена на крилото на онеспособен авион, додека...

Гутереш: Диjaлoг co тaлибaнцитe ќe cпpeчи милиoни cmpтни cлyчaи

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во интервју за Франс Прес побара од меѓународната заедница да одржи дијалог со талибанците во Авганистан, предупредувајќи дека мора да се избегне „економски колапс“ што може да предизвика смрт на милиони луѓе. – Мораме...

Ќе „игра“ kaмшикот: Талибанците формираа министерство за спpeчување пopoци и промоција на доблести

Талибанците, на кои ќе им треба надворешна помош за да ја кренат на нозе економијата, уништена и делумно во застој од 15 август, ветија дека ќе формираат влада која ќе биде отворена за други групи. Талибанците повторно формираа министерство за...

Талибанците го oбвинyваат Вашингтон за kpшење на мировниот договор

Талибанците сметаат дека САД го кршат мировниот договор со тоа што на нивната „црна“ листа на терористи се уште се имињата на дел од новоизбраните министри во владата. „Фактот дека членови на новата авганистанска влада се на американската црна листа...

Талибанците им забpaнија на жените да спортуваат

Жените, вклучително и спортисти од национални тимови, нема да можат да спортуваат во Авганистан, изјави заменик -шефот на Талибанците (терористичка организација забранета во Русија) за култура, Ахмадул Васик, во интервју за австралиската „Си -Би -Ес њуз“. „Мислам дека жените нема...

(Фото+Видео) Taлибaнци кaмшикyвaлe aвгaниcтaнcки нoвинapи бидejќи извecтyвaлe зa пpoтecтoт нa жeнcкитe пpaвa

Талибанските милитанти физички малтретираа најмалку двајца авганистански новинари од популарен локален весник во Кабул, бидејќи известувале за протестот на активистките за женски права, јави ДПА. – Траги од десетици кабли и камшици се на лицата и главите на двајцата колеги...

Taлибaнците фopмираа влaдa – го пpoглacија Aвгaнистан за „Иcлaмcки eмиpaт“

Талибанците објавија привремена влада во Авганистан, прогласувајќи ја земјата за „Исламски емират“. Новиот кабинет, составен целосно од мажи, е составен од високи талибански личности, од кои некои се познати по нападите врз американските сили во изминатите две децении. Оваа влада ќе...

Стапува на сила шеријатскиот закон во Авганистан

Талибанскиот водач Хајбатула Ахунџад рече дека земјата ќе биде управувана со шеријатски закон и дека Авганистан е посветен на почитување на сите меѓународни договори кои не се во спротивност со исламските закони и националните вредности. „Сакаме силни и здрави односи...

Талибанците формираа влада, за фаќање на дел од министрите САД нуди награда од неколку милиони долари

Талибанците го објави составот на новата, привремена влада на Авганистан. Според РТ, некои од луѓето кои ќе се најдат на министерски позиции ги бараат американските власти и нудат награди од неколку милиони долари за нивно фаќање. Вршител на должноста...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img