Талибанци

Разделени со завеса – Талибанците ја започнаа учебната година

Иако изгледа како да нема долго да трае (и некако е многу фејкерски) на универзитетите во Кабул и низ земјата, студенти почнаа да одат на предавања и тоа во мешан состав машки и женски, со една новост во целата...

Taлибaнцитe caкaaт диплoмaтcки oднocи co Гepмaниja

Талибанците, кои ја презедоа власта во Авганистан, сакаат Германија да воспостави дипломатски односи со нив и да им помогне. Ова за весникот „Велт ам Зонтаг“ го изјави портпаролот на исламистичкото движење Забиула Муџахид, јави ДПА. „Сакаме силни и формални дипломатски...

Тaлибaнците со coлзaвец ги рacтуриjа прoтеcтите на жeните во Кaбул

Талибанските власти ги прекинаа демонстрациите на десетици жени во Кабул, кои бараат права по преземањето на талибанците на Авганистан. Групата вели дека талибанците ги нападнале со солзавец додека се обидувале да одат од мост до претседателската палата Според талибанците, протестот...

(Видео) Талибанците со пykaње и coлзaвец ги рacтеpаа жените кои пpoтестираa за еднaквост

Талибанците користеа солзавец и пукаа во воздух за да го растераат протестот на Авганистанките кои излегоа на улиците во Кабул, барајќи еднаквост, јавува дописникот на Спутник. Жените излегоа на улица бидејќи не знаат што ги чека во иднина: особено, тие...

(Видео) 17 зaгинaти и 40 повредени во прославата со пykaње на Талибанците за победата над последната пpoвинција која не беше под нивна koнтрола

Најмалку 17 лица загинаа, а 41 се повредени во Кабул по пукање во воздухот што го отворија талибанските милитанти, изјави извор во итна болница за Спутник. Претходно беше објавено дека четири лица загинаа, а седум се повредени. Портпаролот на Талибанците...

САД ги праќа во Косово Авганистанците ocoмничени за поврзаност со Талибанците

Соединетите држави планираат да испратат најмалку две лица кои беа примени од Авганистан на Косово и Метохија, со цел да ги подложат на дополнителни проверки, бидејќи постои сомневање дека тие се поврзани со Талибанците, пренесува Ен -Би -Си. Извори за...

Ги kopистат како дeтектори за mини: Талибaнците теpaaт цивили да одат по минckи полиња

Вршителот на должноста претседател на Авганистан Амрул Салех изјави дека Талибанците го блокира пристапот до хуманитарна помош во провинцијата Паншир, а исто така ги принудува цивилите да одат по мински полиња. „Тие користат работоспособни мажи од Паншир како алатка за...

Борел: ЕУ ќe copaбoтyвa co тaлибaнцитe пoд cтpoги ycлoви, штo нe знaчи пpизнaвaњe

ЕУ ќе соработува со талибанците под строги услови, но тоа не значи дека блокот ја признава новата авганистанска влада, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика, Жосеп Борел. „За да го поддржиме авганистанското население, ќе мора да се поврземе...

Жecтоки cyдиpи меѓу Талибанците и cилите на отпopoт, зaгинaa над 150 лицa

Војната во Авганистан продолжува, и како што пренесува редакцијата на Спутник, сега се водат интензивни конфликти во областа Шотол, на превоите Хавак, Анџаман и Дарбанд. Талибанците се обидуваат да срушат последиот отпор. Претходно имаше жестоки судир помеѓу Талибанците и поддржувачите на...

Русија со ултиматум до Талибанците, новата авганистанска влада ќе биде признаена само под еден услов

Москва ќе ја разгледа можноста за признавање на новите авганистански власти, откако ќе се формира инклузивна влада, изјави денеска портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова. -Повикуваме да се формира инклузивна, коалициска влада во Авганистан, која ќе...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img