Талибанци

Taлибaнците близy дo фopмиpaњe влaдa – вo нea нeмa дa имa жeни

Талибанците се подготвуваат денеска да ја објават својата влада. Претставник на движењето, Ахмадула Мутаки, напиша на социјалните мрежи дека се подготвува церемонија во претседателската палата во Кабул. Се очекува главниот водач на талибанците, Хаибатулах Ахунџада да има неограничена моќ над...

Американски гeнepaл: Moжнa коopдинaција со Taлибанцитe пpoтив ИCИC?

Шефот на Заедничкиот штаб на американските вооружени сили, генерал Мајкл Мајли, рече дека е можно САД да ги координираат своите напори со Талибанците во борбата против тероризмот во Авганистан, пред се против милитантите на Исламската држава, но и други...

Америка и Талибанците ги здружуваат силите против Исламската држава?

Талибанците ја контролира ситуацијата во земјата во врска со заканата од ДАЕШ, изјави портпаролот на движењето Мухамед Наим. Во исто време, началникот на заедничкиот генералштаб на американската армија, генерал Марк Мили, вели дека САД не ја исклучуваат можноста за...

(Видео) Парaда на побeдата: Талибанците парадираа со американските оклопни возила

Талибанците денес одржаа победничка воена парада на која продефилираа со американските оклопни возила, транспортери и хеликоптери. Неочекуваната брзина со која напредуваа Талибанците при освојувањето на Авганистан ги натера странските воени сили да се евакуираат во најраток можен рок. По...

„Перцепцијата е важна, не вистината“: Протече последниот разговор помеѓу Бајден и поранешниот претседател на Авганистан кој избeга од земјата

Последниот телефонски разговор меѓу американскиот претседател Џо Бајден и неговиот тогашен авганистански колега Ашраф Гани беше одржан на 23 јули и траеше 14 минути. Американскиот претседател ја пофали авганистанската армија, која наскоро потоа се распадна пред инвазијата на Талибанците,...

Талибанците ги cтpeлаат xoмocekсуалците и ги фpлаат од покриви

Талибанците ги осудија на смрт хомосексуалците во Авганистан. Хомосексуалец од Авганистан, чиј идентитет не е откриен поради безбедносни причини за Дејли мејл изјави дека Tалибанците ги убиваат припадниците на ЛГБТ заедницата. Судија од радикалното исламистичко движење за Билд изјави дека хомосексуалците...

Дpoга и тајни финасиери: Од каде им се милијаpдите на Талибанците?

Талибанците дојдоа на власт во Авганистан и ја презедоа контролата врз економијата на земјата. Без оглед на интензитетот на трговијата со дрога, во последните десет години, движењето научи да заработува на други начини, покрај трговијата со опиум и хероин. Талибанците...

(Видео) СТPAШНO: Пpeплaшeн вoдитeл co воopyжeни тaлибaнци oкoлy нeгo читa вecти и пopaчyвa нa Авганиcтaнцитe дa нe ce плaшaт

Шокантен момент беше емитуван на авганистанската телевизија на која водителот на вестите чита однапред напишан текст опкружен со вооружени Талибанци. Снимката ја сподели телевизија откако милитантите упаднаа во зградата во неделата и побараа од водителот да им оддаде почит на...

(Видео) Аepoдpoмoт во Кабул по зaминyвaњeто на Американците e цeлocнo вo paцeтe нa тaлибaнцитe – eвe кaкo изглeдa

Неколку часа откако последниот американски авион го напушти Кабул, со што заврши долготрајната војна во Авганистан, талибанците го преземаа кабулскиот аеродром. Аеродромот кој со денови служеше за евакуација на сојузниците од утринава е целосно во рацете на талибанците, 17 дена...

Taлибaнцитe пo цeлocнoтo пoвлeкyвaњe нa САД oд Aвгaниcтaн – Haпишaвмe иcтopиja

„Напишавме историја“, изјави портпарол на талибанците, откако САД објавија дека ја завршиле евакуацијата на своите сили од Авганистан. „Повторно напишавме историја. Дваесет години окупација на Авганистан од страна на САД и НАТО завршија вечерва. Многу сум среќен што по 20...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img