тенис

Ѓoкoвиќ сe врaќa домa бeз Oлимпиcko злaтo

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ изгуби од Александер Зверев со 6:1, 3:6, 1:6 во полуфиналето на Олимписките игри во Токио и му останува борбата за утешниот бронзен медал. Ѓоковиќ се обидуваше да постигне уникатен подвиг и да стане првиот...

Ѓoкoвиќ го „здpoби“ Нишикoри – се пласиpaше во пoлуфинaлетo нa Олимписките игри во Токио

Најдобриот светски тенисер, Србинот Новак Ѓоковиќ, се пласираше денеска во полуфиналето на олимпискиот турнир во Токио, откако го совлада домашниот тенисер Каи Нишикори со 6:2, 6:0. За пласман меѓу четири најдобри тенисери на Олимписките игри на Ѓоковиќ му беа потребни...

Која е малата Иванка, на која Ноле ѝ го подари својот рекет?

Светот е воодушевен од гестот на Новак Ѓоковиќ кој по завршетокот на натпреварот на Вимблдон својот рекет ѝ го подари на својата најмлада обожавателка, пренесува „Тhe Telegraph“. Ѓоковиќ во неделата ја освои рекордната 20-та Грем слем титула и својата шеста...

Ѓоковиќ пишува историја: Ја освои третата титула по ред на Вимблдон, шеста во кариерата

Новак Ѓоковиќ го победи Матео Беретини со 3-1 во сетови и стана шампион на Вимблдон трет пат по ред. Ѓоковиќ дојде до победа над Беретини по малку помалку од три и пол часа на игра, во сетови - 6: 7,...

Урнебесно прашање за Ѓоковиќ: „Кога одиш во тoaлет да не се среќаваш со CBeти Сава?“ (ВИДЕО)

Односот меѓу Новак Ѓоковиќ и италијанскиот новинар Убалдо Сканагата долго време е причина за насмевка на лицата на тениските фанови. Италијанецот често знае да се пошегува со српскиот тенисер, а така беше и по овогодишното финале на Ролан Гарос. Неговото...

Ѓоковиќ ќе игра за историја, ако победи во Париз ќе стане ЕДИНСТВЕН во една работа

Финалето на Ролан Гарос меѓу Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал ќе биде судир на двајцата најдобри тенисери на денешницата. Тоа ќе биде 56-ти дуел на двете тениски легенди, а засега предноста е на страна на српскиот играч (29-26). Овој меч...

Јелена Ѓоковиќ отиде кај Новак во Париз, а таму ја дочека со изненадување какво што секој би посакал

Љубовта на Новак Ѓоковиќ, сопругата Јелена Ѓоковиќ деновиве замина во Париз кај својот сопруг. Таму ја дочека со изнанадување за кое таа воопшто и не се надеваше. Имено, Новак и подготвил пијадок на својата сакана заедно со шоља кафе а...

(Видео) Ѓоковиќ испиша историја во Рим и стана играч со најголем број на освоени титули од серијата 1000

Новак Ѓоковиќ го совлада Диего Шварцман во финалето на Мастерс турнирот во Рим (Италија) со 2:0 во сетови 7:5 и 6:3 и по петти пат се искачи на тронот во „вечниот“ град. Најдобриот светски тенисер со овој триумф дојде до...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img