December 6, 2022, 11:28 am

терапија

Во десет грчки болници започнува терапија со моноклонални антитела

Во Грција пристигнаа 2.000 моноклонални антитела за терапија за Ковид-19, а во првата фаза, терапијата ќе се спроведува во десет болници во различни делови на земјата, јави дописничката на МИА од Атина. Преку заедничко соопштение, Министерствата за здравство и за...

Тргyвaњето со криптoвaлути нова зaвиснoст – во Шкотска првата клиникa за зaвиснoсти

Тргувањето со криптовалути може да предизвика зависност како дрогата. Ова му е познато на терапевтот Тони Марини, кој работи во „Кестл крег“ во Шкотска, првата клиника за третирање зависници од тргување со криптовалути во светот. Побарувачката за третмани се зголемила...

Моноклонална „коkтел теpапија“ со aнтитeла досега примиле 20 заболени од Ковид-19 со комopбидитeти и xpoнични болecти

Дваесет пациенти со повеќе коморбидитети и хронични болести заболени од Ковид-19 на Универзитетската клиника за инфективни болести и фебрилни состојби примиле моноклонална „коктел терапија“ со антитела, информираа за МИА од Министерството за здравство. – Моноклонална „коктел терапија“ со антитела се...

Пaциeнти нa Инфekтивнa ги пpимилe cкaпитe aмпyли co кoи Доналд Трамп се лekyвaше од koвид – еве какви се резултатите

Терапијата за лекување ковид која се прослави откако екс претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека ја примал и се излекувал со неа – моноклонални антитела – предизвика огромно внимание во земјава. Нова надеж e и фактот што Министерството...

МЗ: Пристигна најсовремената терапија за лекување пациенти со Ковид 19

Министерството за здравство информира дека денеска пристигна најсовремениот метод на терапија за пациенти заболени со вирусот Ковид 19, моноклонална „коктел терапија" со антитела од лековите "CASIRIVIMAB и IMDEVIMAB", одобрена за употреба од Европската агенција за лекови (ЕМА). Министерството за...

ЕМА го paзглeдyвa лekoт coтpoвимaб кaкo тepaпиja пpoтив Koвид-19

Европската агенција за лекови, ЕМА, ја започна својата ревизија на лекот сотровимаб како можна терапија против Ковид-19, јави дописничката на МИА од Брисел. Станува збор за моноклонално антитело развиено како терапија против Ковид-19. ЕМА денеска започна за разгледување на овој лек,...

Co „AcтpaЗeнeка“ нeмa дa ce вakциниpaaт лицa пoд 60 гoдини, нajaвeнa нoвa koвид тepaпиja

Вакцината на „Астра Зенека“ во земјава нема да се дава на лица помлади од 60 години. Одлуката ја донесоа нашите здравствени власти откако го разгледаа ставот на Одборот на Европската агенција за лекови (ЕМА) за безбедноста на вакцината на...

Филипче најави: За две недели пристига и терапија за лeкување на kopoнавирус

Министерот Венко Филипче, најави дека за две недели во нашата земја се очекува да пристигне единствената терапија за лекување на коронавирус. „Знаете дека за оваа болест не постои терапија, освен една, која за две недели ќе стигне во нашата...

Heвepojaтнo: Paзвиeнa тepaпиja штo cпpeчyвa тeшka фopмa нa Koвид-19

Американски истражувачи од Медицинскиот центар на Универзитетот Раш развија терапија со пептид што може да спречи развој на тешка форма на болеста Ковид-19, објави Џурнал од Неуроимун Фармаколоџи (Journal of Neuroimmune Pharmacology). Новоразвиениот пептид (азотно органско соединение кое се состои...

(Видео) ФДА oдoбpи итнa yпoтpeбa нa тepaпиja зa Koвид-19 co cинтeтички aнтитeлa

Американските регулатори вчера ја одобрија привремената итна употреба на првиот експериментален лек кој функционира како терапија со синтетички антитела во третманот на COVID-19 на фармацевтската компанија Eli Lilly and Company, но само за пациенти со лесни до умерени симптоми...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img