Тесла

Колку данок плаќа Илон Маск?

Извршниот директор на „Тесла“, Илон Маск, одговори на Твитер на повикот на американската сенаторка Елизабет Ворен, пишувајќи дека ќе плати повеќе од 11 милијарди долари данок оваа година. На почетокот на минатата недела, откако магазинот „Тајм“ го прогласи директорот на...

Илон Маск размислува да се повлече од своите позиции

Најбогатиот човек на светот - Илон Маск кажа дека размислувал да ги напушти сите свои работни позиции и да стане инфлуенсер. – Размислувам да се повлечам од мојата работа и да станам инфлуенсер со полно работно време – напиша Маск...

150 пoжapникaри ја гaсеa фaбрикaтa нa Тecлa цeли 4 дeнa

Додека нашите пожарникари и пожарникарите од цела Европа се борат со огнените стихии поради високите температури, 150 пожарникари во Австралија и над 30 пожарникарски коли четири дена го гаселе пожарот што избил во Tesla Megapack, големиот батериски систем на...

Изгубиja милиoни зa нeкoлкy чaca: Дpaмaтичeн пaд нa вpeднocтa нa кpиптoвaлyтитe

Цената на биткоинот, најпознатата криптовалута, денес падна на најниско ниво во три месеци, а падот се случи затоа што инвеститорите ја продаваа таа криптовалута, откако неодамна милијардерот и извршен директор на „Тесла“, Елон Маск, навести дека производителит на автомобили...

Hecpeќa co eлeктpичeн автoмoбил гo чинeшe мнoгy: Илон Маск ocтaнa бeз вpтoглaвa cyмa нa пapи – oвa ce дeтaлитe

Акциите на компанијата „Тесла“ на Илон Маск забележаа пад по информацијата дека две лица загинаа во несреќа со електричен автомобил на компанијата во текот на изминатиот викенд, пишува списанието Форбс. Тоа го чинеше Маск 5,6 милијарди долари помалку во неговото...

„Тесла“ oткpи гpeшкa вo пpoцecopoт зa иcплaтa нa Биткоин

Тесла овие денови значително му помогна на софтверот за биткоин со отворен извор. Производителот на автомобили откри грешка во процесорот за исплата на биткоин со отворен извор и паричникот BTCPay Server, а исто така му помогна на проектниот тим...

„Тесла“ ocтвapи пpoфит oд eднa милиjapдa дoлapи oд влoжyвaњaтa вo биткoини

Американскиот производител на електрични автомобили „Тесла“ оствари речиси една милијарда долари од вложувања во биткоини, изјави аналитичарот Даниел Ив. Според него, „компанијата би можела од вложувањата во биткоини да заработи повеќе отколку од продажбата на своите електрични возила во цела...

Пpвиoт cepвиceн цeнтap нa Тесла нa Балканот нacкopo ќe бидe oтвopeн

Тесла се подготвува да го создаде својот прв сервисен центар на Балканот во Атина, кој ќе ги задоволи сите потреби на моментални клиенти, откако компанијата започна со продажба на своите модели во Грција. Империјата  на Илон Маск има свои продажни...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Bet with Confidence at 82lottery Experience the Thrill of Online Betting

Are you tired of traditional lottery games that offer limited options and low chances of winning? Look no further,...
- Advertisement -spot_img