August 10, 2022, 8:22 am

тетово

Излeзнocтa вo Тетово до 11 часот е 9,71 отсто

Општина Тетово има најголема излезност до 11 часот во петте општини во регионит каде во вториот круг од 85 577 избирачи досега гласале 7 893 граѓани. -Во овие четири часа од почетокот на гласањето во Општина Тетово имаме излезност од...

Штo ce cлyчyвa вo Тeтoво? – зa дeвeт мeceци 124 cтpaнcки дpжaвjaнки пpивeдeни зa нeлeгaлeн пpecтoj

За девет месеци откриени се 124 странски државјанки кои нелегално престојувале и работеле пред се во угостителски објекти во тетовскиот регион. Жените се претежно од  соседни земји, но и од подалечни држави. Откриени се во редовните активности што ги презема...

(Видео) Зурли и тапани во Тетово, Беса слави победа

Партијата БЕСА, чиј лидер Билал Касами е кандидат за градоначалник на Општина Тетово, вечерва почна да слави во градот. Собрани се голем број поддржувачи на партијата, а атмосферата се „загрева” со огномет, зурли и тапани. „Многу е тесно водството,...

Hoви yжacни дeтaли зa трaгeдиjaтa вo Тетово – еве како мeдицинcкиoт пepcoнал ce oбидeл да го изгacнe пoжapoт

Со ќебе и вода медицинскиот персонал се обидел да го изгасне пожарот кој избувна во тетовската модуларна болница, што ги потврдува и првичните неофицијални информации дека во објектот немало противпожарен апарат. Начинот на кој се обиделе да се справат...

Касами во Тетово: Единствено решение за сообраќахниот хаос кај Зелениот пазар е подземен паркинг

Претседателот на Движењето БЕСА и кандидат за градоначалник на Општина Тетово, Билал Касами, денеска го посети Зелениот пазар во Тетово. Тој на продавачите им порача дека единствено решение за собраќајниот хаос таму, е подземен паркинг. Касами за овој дел во својата...

Милошоски: Уштe кoлкy лyѓe тpeбa живи дa изгopaт зa дa ce пoнece пoлитичкa и oбjeктивнa oдгoвopнocт зa вaквaтa тpaгeдиja?

Денес би сакал да Ве известам дека Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесува иницијатива за свикување на итна седница на Собранието согласно член 67 и член 68 од Деловникот, со две точки на дневен ред, изјави денеска за медиумите, Антонијо...

Арифи: Бесплатен оброк за учениците од прво до петто одделение

Тетовската градоначалничка Теута Арифи и кандидатка за нов мандат од редовите на ДУИ денеска на средби со граѓаните ја презентираше понудата која локалната самоуправа ја нуди во поглед на социјалните услуги кон населението. Нејзината програма за нарендите четири години...

Арифи: Правиме проекти за одржлив туризам во шарпланиските села

Тетовската градоначалничка Теута Арифи која е кандидатка од редовите на ДУИ за нов мандат, денеска пред граѓаните го презентираше делот од програмата кој што се однесува за руралниот развој. Таа го потенцира дека во досегашниот мандат се работеше на патишта,...

Заев: За Тетово имаме четири стратешки инвестиции вредни стотици милиони евра,100 милиони за Попова Шапка

Претседателот на СДСМ Зоран Заев од централната граѓанска трибина во Тетово истакна дека за градот и регионот ќе се реализираат четири големи проекти помогнати од централната власт. Станува збор за развој на Попова Шапка, изградба на нова...

Заев: Вложивме 550 милиони евра за општините да се развиваат рамномерно, Тетово го добива Најдоброто

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, во рамките на Караванот „Најдоброто за мојата општина“ вечерва во Тетово истакна дека СДСМ обезбеди сериозна помош за општините, прво 50 милиони евра за раздолжување, а потоа, преку разни програми вложувања од 500 милиони...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img