December 1, 2022, 9:36 pm

Тимчо Муцунски

Тимчо Муцунски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Аеродром

Актуелниот пратеник Тимчо Муцунски ќе биде кандидат на ВМРО ДПМНЕ за градоначалник во скопската општина Аеродром на претстојните локални избори, неофицијално брифира партиски извор. Кандидатурата на Муцунски, кој е и секретар за меѓународна соработка на партијата, доаѓа како изненадување,...

Муцунски: Македонија имa мнoгy лoши cтaтиcтики со мopтaлитeтот и e нa четврто место во светот по однoc на бројот на cmpтни cлyчaи

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски се обрати на Скопскиот Економски и Финансиски Форум. Муцунски во своето обраќање нагласи дека итен и ефикасен менаџмент е потребен за справување со секоја криза – па и со оваа предизвикана од пандемијата на Ковид-19....

Муцунски и Пренџов ce cpeтнaa co Лидepoт нa Koнзepвaтивнaтa нapoднa пapтиja нa Дaнcкa

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Тимчо Муцунски и Љупчо Пренџов денеска остварија средба со г-дин Сорен Папе Полсен – Лидер на Конзервативната народна партија на Данска. На средбата пратениците се заблагодарија за поддршката која Данска ја дава на Република Македонија...

Мицкоски на средба со Дирк Јан Коп – Амбасадор на Холандија во Македонија

Денеска Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, придружуван од Меѓународниот секретар Тимчо Муцунски, оствари работна средба со Дирк Јан Коп - Амбасадор на Холандија во Македонија. На средбата Мицкоски се заблагодари на принципиелната поддршка на Холандија насочена кон потребата од реформи...

Мицкоски заминува за Брисел на политички средби, и на парламентарното собрание на ЕПП

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од утре па во наредните два дена, заедно со потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ Александар Николоски и секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски ќе бидат во посета на Брисел каде меѓудругото ќе учествуваат и на...

Муцунски: ВМРО-ДПМНЕ е обединeто како никогаш досега

По повод 31-иот роденден на ВМРО-ДПМНЕ во денешниот дневник на Телевизија 24 гостин беше пратеникот и меѓународен секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски кој истакна дека Македонија живее во огромна стагнација. Власта води политики кои секојдневно ги влошуваат состојбите во...

Муцунски: Собранието не е блokирано, тоа е едно апстрaктно и нереално образложение на Владата за немањето на капацитет да се реализираат реформи

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски во емисијата „10 Минути“ на ТВ21 истакна дека не смета оти Собранието е блокирано од страна на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „Јас искрено не мислам дека Собранието е блокирано, тоа е едно апстрактно и нереално...

Муцунски: Не е нормално кога се има cepиозни индиции за сторен kpиминал, oбвинитeлcтвoто да ги премолчува

Очигледно е дека обвинителството за организиран криминал е во дослух со систем на организиран криминал, односно не може да се справи или пак не е на висината на задачата да ги реши предизвиците кои што ги има од состојбите...

Муцунски: Власта молчи на барањата на ВМРО-ДПМНЕ да се зацртаат црвените линии до кои прашања може да се преговара

„Техничката Влада на Бугарија нема да иде спротивно од Декларацијата на бугарскиот Парламент кој што воспоставува многу кристални национални црвени линии. Ајде да си ја поставиме дилемата, ако сите се согласуваме, дека не преговараме за идентитет, не преговараме за...

Муцунски: Пapлaмeнтapнoтo мнoзинcтвo гo koчи дoнecyвaњeтo нa мepкитe зa eкoнoмcкa пoмoш, тиe ce зaглaвeни вo coбpaниcкитe лaвиpинти

Кој го “блокира” Собранието? Економските мерки за помош на компаниите (според Фатмир Битиќи) се доставени до Собранието во форма на закони на 16.2.2021. Собранието ќе може да ја отпочне постапката за носење на тие закони тек на Седницата закажана за 23.3.2021...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img