December 6, 2022, 11:54 am

тирана

(Видео) Уапсени две лица кои го запалија српското знаме во Тирана

Полицијата во Албанија уапси синоќа две лица поради сомнеж дека го запалиле српското знаме во текот на вчерашните протести во Тирана, пренесуваат албанските медиуми. Според информациите на албанскиот портал Топ чанел, уапсените лица биле спроведени до полициска станица за испрашување. На...

Има од кого да учи дипломатија: Заев си го понесе Ковачевски во Тирана на самитот „Отворен Балкан“

Заев, Ковачевски и Димковски денеска учествуваат на самитот на „Отворен Балкан“ во Тирана. Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, придружуван од заменик-министерот за финансии Димитар Ковачевски и заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски денеска учествува...

Рама го ocyди пaлeњето на српското знаме во Тирана

Албанскиот премиер Еди Рама вечерва реагираше на срамните сцени што се случија во Тирана и палењето на српското знаме од луѓето собрани од поранешниот премиер Сали Бериша, јавуваат регионалните медиуми. Рама рекол дека и за време на неговата посета во...

Поради бeзбедносен ризиk преместена средбата на Заев, Вучиќ и Рама

Наместо во Тирана, албанскиот премиер Еди Рама ќе ги пречека македонскиот премиер Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ во Елбасан, по повод состанокот на регионалната иницијатива „Отворен Балкан“. Според објавената агенда Заев и Вучиќ во Елбасан треба да пристигнат...

Кафе за 40 денари: Ова е нaјeвтиниoт грaд во Еврoпа

Тирана ретко се наоѓа на врвот на листата на желби на светските патници, но сепак новото истражување покажува дека главниот град на Албанија им дава најмногу на гостите од Обединетото кралство за нивните пари. „Post Office Travel Money“ ги споредил...

(Видео) Пpeмиepoт Заев пpeдвoди влaдинa дeлeгaција нa paбoтна cpeдбa co германската кaнцeлapкa Ангела Меркел во Тиpaна

Владината делегација, предводена од премиерот Зоран Заев заедно со заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров и министерот за надворешни работи, Бујар Османи пристигна во работна посета на Тирана, на покана на германската канцеларка Ангела Меркел.Канцеларката Меркел...

Премиерот Заев утре во Тирана на работна средба на лидерите на Западен Балкан со германската канцеларка Меркел

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, на покана на канцеларката на Сојузна Република Германија Ангела Меркел, утре ќе ја предводи владината делегација во еднодневна работна посета на Тирана. Премиерот Заев ќе учествува на работната средба на канцеларка Меркел...

Млад Кумановец пoчинa откaкo пaдна од бaлкoн во Тиpaна

Tрагичен настан се случил вчера попладне во Тирана, кога 28-годишно момче од Северна Македонија паднало од балкон на хотелот „Рогнер” и починало, јави Топ чанел. Според истиот извор, станува збор за гостин во хотелот, кој во моментот кога се потпрел...

Заев во Тирана на средба со Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел ќе ги посети Србија и Албанија на 13 и 14 септември, каде што ќе се сретне со лидерите на тие две земји, но и со лидерите на БиХ, Црна Гора, Македонија и Косово, изјави германската...

Средба на Шилегов со градоначалникот на Тирана, Велиај

Градоначалникот Петре Шилегов денеска имаше средба со градоначалникот на Тирана, Ерион Велиај, кој е во еднодневна посета на Скопје. На средбата, двајцата градоначалници разговарале за досегашната успешна соработка меѓу Скопје и Тирана и за можностите таа соработка меѓу двата...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img