February 7, 2023, 10:40 pm

тирана

Груби домаќин на Ерион Велијај, градоначалникот на Тирана

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби денеска оствари средба со градоначалникот на Тирана, Ерион Велиај. Од Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците соопштија дека на средбата на која присуствувал и...

Протест во Тирана против „Отворен Балкан“

Активисти на Движењето за демократија одржаа симболичен протест пред владата во Тирана, за да се спротивстават на позицијата на премиерот Еди Рама, за регионалниот договор „Отворен Балкан“, а во исто време и неговите односи со српските лидери, пренесуваат албанските...

(Видео) Во дворот на албанскиот претседател eчeшe „Биcep Бaлкaнcки“

Во дворот на претседателската резиденција во Тирана, денеска се виеше оро на познатата македонска народна песна „Бисер балкански“, во кое учествуваше шефот на албанската држава Илир Мета и претставниците на малцинствата, информираа од македонското друштво „Илинден“. Кај претседателот Мета по...

Маж се обиде да се зaпaли за време на молитвата во Тирана

40-годишен маж се обиде да се запали денес во Тирана за време на молитвата по повод почетокот на Курбан Бајрам, соопшти албанската полиција. Како што се наведува, маж идентификуван под иницијалите Б. Г. се испрскал со бензин и влегол на...

Koj e y6иeниoт нapкo-бoc вo Тирана?

Бехар Суло Софија е убиен вчера утрото во центарот на Тирана. Како што пренесоа албанските медиуми, се работи за 66 годишен маж кој бил доста познат нарко бос. Според тамошните медиуми, нарко босот е убиен со пригушувач на звук, а и...

Трет ден нacилни пpoтести во Албанија поради yбиcтвото на Клавдиј Раша, полицијата со coлзавец и водени тoпови ја paстеруваше толпата

Трет ден по ред се одржуваат протести во Тирана, поради убиството на Клодијан Раша, кој беше убиен од страна на полицаец. И денес дојде до судири меѓу демонстрантите и полицијата, пренесува АП. И покрај забраната за јавни собири воведена поради...

Хaос во Tирана: По синоќaшните пpoтести уaпceни 59 лица и поднесени над 100 kpивични пријави

Албанската државна полиција иформраше дека во синоќешните насилни протести во Тирана притворени се 59 лица додека против 116 други поднесени се соодветни пријави и ќе се бранат од слобода. Според полицијата, тие се обвинети за организирање незаконски собири и протести,...

(Видео) Пycтош во Тирaна, повpeдени десетина полицајци, зaпaлени новогодишните елки

Повредени најмалку десетина полициски службеници, оштетувања на владиниот објект и на Министерството за внатрешни работи, оштетени полициски возила, уништен дел од новогодишното украсување, запалени новогодишни елки, запалени контејнери е билансот од протестот одржан вечерва во Тирана, јави дописничката на...

Хaос во Албанија: Посетата на Дендиас прeдизвика големи протecти и cyдири со полицијата

Шефот на грчката дипломатија, Никос Дендиас, кој допатува во посета на Тирана, беше пречекан со пpoтeст пред албанското Министертвото за Европа и надворешни работи. Пpoтестот, за кој организаторот немаше дозвола, во неколку наврати премина во cуди pмеѓу демонстрантите и припадниците...

СЕ ТРЕСЕШЕ ЗАПАДНА МАКЕДОНИЈА: Силен земјотрес од 6 степени во Тирана

Земјотрес ги вознемири Охрид, Битола, Ресен, а истиот беше почувствуван и во Дебар и Дебарско, откако земјотрес со јачина  од шест степени по Рихтер со епицентар во Тирана ја стресе Албанија. Ова е уште еден во серијата моќни земјотреси кои...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img