торнадо

(Видео) „Трагедија. Се уште не знаеме колку животи се загубени и степенот на штетата“ – Бајден

Американскиот претседател Џо Бајден прогласи вонредна состојба во сојузните држави кои беа погодени од торнадата и нареди парите од федералниот буџет да се пренасочат за да се помогне во санирањето на штетите. – „Трагедија. Се уште не знаеме колку животи...

Расте бројот на жртви од торнадото во САД, Бајден одобри средства за санирање на штетите

Бројот на жртвите од серијата катастрофални торнада во американската сојузна држава Кентаки се искачи на 74, а најмалку 14 лица ги загубија животите во уште четири држави – Илиноис, Арканзас, Мисури и Тенеси. Меѓу жртвите во Кентаки има шест...

(Видео) Силно торнадо го погоди Кентаки – над 50 лица ги загубија животите

Најмалку 50 луѓе загинаа откако разорно торнадо ја погоди американската сојузна држава Кентаки, изјави гувернерот, Енди Бешер. „Веројатно ќе имаме повеќе од 50 мртви“, изјави Бешер за локалниот медиум WLKY. Најголeм пустош е забележан во округот Грејвс, каде што се наоѓа...

(Видео) Хaoc вo Германија: Ceдyм лицa ce пoвpeдeни oткaкo тopнaдo гo зaфaти гpaдот Кил

Седум лица се повредени откако торнадо го зафати северниот германски град Кил. Видео може да погледнете ТУКА. „Сосема е невозможно да се предвиди такво нешто“, рече метеорологот Себастијан Вахе. Според него, торнадото се формирало во околината на Кил. Видео може да погледнете ТУКА. Според...

(Видео) Погледнете што се случува кога камион ќе се најде среде тoрнaдо

Камионите се значително потешки од патничките автомобили, но ни тие немаат многу шанси против таква моќна природна катастрофа. Снимките од кабината на камион го прикажуваат моментот кога возилото се пронашло на патотот на торнадото што го погодило градот Хоршам во...

(Видео) Италија пoгoдeнa oд paзopyвaчкo тopнaдo: Нajмaлку двe лицa ги зaгyбиja живoтитe, дeвeтминa ce пoвpeдeни…

Најмалку две лица загинаа, а деветмина се повредени откако торнадо го погоди италијанскиот остров Пантелерија, помеѓу сицилијанскиот и тунискиот брег. Како што јавуваат италијанските медиуми, меѓу загинатите има пожарникар кој не бил на должност и 86-годишен маж. Двајцата биле во...

(Видео) Огнено торнадо се појави во Калифорнија

Во Калифорнија за време на шумски пожар се појави огнено торанадо. Според АП, пожарот наречен Калдор се проширил на територијата на планинскиот масив Сиера Невада и полека се движи кон Лос Анџелес.

(Видео) Огромно торнадо носи сѐ пред себе во Германија

Силно невреме го погоди градот Гросејд во германската северозападна покраина Долна Саксонија, носејќи ги покривите од куќите, превртувајќи возила и откорнувајќи дрвја додека локалните жители бегаа од градот. Германските медиуми пренесуваат дека торнадото имало дијаметар помеѓу неколку десетици и стотици...

(Видео) Торнадо yништи плажа во Русија

Торнадо формирано во Новоросијск излезе на брегот во селото Широка Балка и уништи предмети на плажата. Видеото е објавено на сметката „Типичен Краснодар“ на Инстаграм. Снимките од очевидци покажуваат виор што минува покрај киоск на плажа, го уништува покривот, како...

(Видео) Торнадо ја погоди Словачка

Селото Петковце во источна Словачка вчеравечер беше погодено од торнадо, пренесуваат словачките медиуми. Иако торнадото траеше само една минута и погоди само дел од селото, сепак ги однесе покривите на четири куќи, а уште три куќи беа оштетени. Делови од покривите...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img