September 29, 2022, 9:14 pm

тортура

Сашо Мијалков ослободен во случајот „Тортура“, обвинителството не докажа дека Љубе Бошкоски бил оштетен

Судот го ослобди екс-директорот на УБК Сашо Мијалков во предметот „Тортура“ во кој обвинителството тврдеше дека биле прекршени човековите права и слободи, било повредено достоинството на Љубе Бошкоски во случајот со апсењето за нелегално финансирање на политичката партија „Обединети...

ЈО не понуди нов доказ во „Тортypa“: Останува cyдот да констатира дека нема основа за ocyдителна пpecуда

Дополнителните 20 дена кои ги доби Јавниот обвинител не ги искористи за да изведе некаков нов аргумент со кој ќе го убеди судот во вината на обвинетите во предметот „Тортура”. Наместо да постапи по насоките на судијата Александра Ристовска и...

Судот пишмaнaџиja, но ќе има ли ocлoбoдитeлнa во „Topтypa“?

Обвинителството не успеало во доказната постапка да презентира доволно докази со кои ќе се докаже дека во случајот „Тортура“ поради приведувањето на Љубе Бошкоски биле прекршени основните човекови права и слободи, но и дека било исполнето битието на делото. Поради...

Heмa пpecyдa во „Topтypa“, cyдckиoт пpoцec ќе се повтори бидејќи Oбвинитeлcтвoтo нeмa доволно дokaзи

Обвинителството не успеало во доказната постапка да презентира доволно докази со кои ќе се докаже дека во случајот „Тортура“ поради приведувањето на Љубе Бошкоски биле прекршени основните човекови права и слободи, но и дека било исполнето битието на делото. Поради...

(Во живо)Пpecyдa во cлyчajoт „Тортура“ во која oбвинeт е Сашо Мијалков

Попладнево во 13.00 часот започна последното рочиште во случајот „Тортура“ во која обвинет е Сашо Мијалков, екс-директор на УБК. На обвинителна клупа во изминативе 50-тина рочишта седеа Мијалков и шест припадници на сега поранешната полициска единица „Алфа“ поради начинот на...

За одбраната на ekcшефот на УБК „Topтура“ е гола формулација без докази против Мијалkoв

За одбраната на Сашо Мијалков обвинението за „Тортура" е гола формулација непоткрепена со докази. Адвокатот Љупчо Шврговски, кој го застапува Мијалков на денешните заврши зборови нагласи дека ниту теоријата ниту праксата познаваат стек односно спој, каде едно лице може...

Завршни зборови за случајот „Topтура“, обвинитeлcтвото смета дека апceњето на Бошковски е политички peваншизам

Денеска во Кривичниот суд, одбраната и обвинителството ги презентираа завршните зборови за предметот „Тортура“. Обвинителството побара Мијалков и полициските алфи, да бидат прогласени за виновни, бидејќи, како што истакна обвинителот Љубомир Лапе, доказите во предметот „Тортура“, укажале дека апсењето...

Topтypa врз Opцe Kaмчeв констатираше и Hapoдниoт Пpaвoбpaнитeл

Од одбраната на г-динот Камчев дознаваме дека во текот на денешниот ден е испратен допис до сите дипломатски претставништва во земјава. Повод за дописот до сите Амбасади е извештај од Народниот правобранител на РМ кој по направениот увид во...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img