October 3, 2023, 6:07 pm

ТРАГЕДИЈА

Станков за МИА: Додека не заврши ДНК анализата, не може да се утврди точниот број лица настрадани во несреќата

Директорот на Институтот за судска медицина Александар Станков во изјава за МИА вели дека на местото на автобуската несреќа во Бугарија се пронајдени 44 тела и остатоци од тела, коишто ќе се поврзат со ДНК анализата. –Додека не заврши ДНК...

Градот Скопје ќе додели парична помош за семејствата на загинатите во автобуската несреќа

Градот Скопје ќе додели два милиона денари за семејствата на починатите од Скопје во автобуската несреќа што пред два дена се случи во соседна Бугарија. На предлог на градоначалничката Данела Арсовска, Советот на Град Скопје на својата наредна седница ќе...

(Видео) Превозник од Бугарија: Новите автобуси имат вградени сигурносни системи, апсурдно е да изгори за толку кратко време

Себахтин Исмаил, превозник од Бугарија, кој поседува нови автобуси од марката „мерцедес“ на новинарка од бугарски портал ѝ објаснува дека такво возило, какво што е и возилото на „Беса транс“ кое настрада на автопатот „Струма“ во Бугарија, едноставно не...

Главниот бугарски обвинител доаѓа во Скопје да ги преземе ДНК примероците за идентификација на жртвите

Главниот бугарски обвинител Иван Гешев во придружба на истражители денеска ќе дојде во Скопје за лично да поднесе барање за правна помош до Обвинителството во Македонија. Бугарските обвинители треба да добијат ДНК профили од роднини на загинатите во автобуската...

Идентификацијата на жртвите ќе заврши за најмалку седум дена – одземена лиценцата на „Беса транс“

Идентификацијата на 45-те загинати во завчерашната тешка сообраќајна несреќа ќе се прави откако ќе биде земен биолошки материјал од роднините на жртвите. Се очекува таа да трае најмалку седум дена и кога ќе заврши ќе биде организирано пренесување на...

Бугарското обвинителство утре ќе ги објави првичните информации за несреќата

Првичните информации околу страшната сообраќајна несреќа на македонскиот автобус во Бугарија ќе бидат објавени во текот на утрешниот ден, јавува репортерот на ТВ21. Портпаролката на обвинителството на Бугарија, Сијка Милева за ТВ21 потврди дека утре во 11 часот ќе има...

Трагедија и во Старо Нагоричане: 51. годишник ги загуби животот откако паднал од покрив од куќа

Педесет и едногодишен жител на Старо Нагоричане починал изведувајќи градежни активности на покрив од куќа, соопшти денеска СВР Куманово. – Вчера во 14:50 часот во СВР Куманово било пријавено дека во куќа во населбата Перо Чичо, извршувајќи градежни работи на...

„45 животи платени за цена од 40 денари по литар“ – хронолошка анализа на „24 часа“ со детали кои прв пат ќе ги прочитате...

Вратите од автобусот не се отвориле, бидејќи претходно тој удрил во заштитната ограда при што истите ги оштетил, вака ја почнува својата хронолошка анализа на настанот, бугарскиот медиум „24 часа“. Пожарникарите кога пристигнале се било стопено. Четириесет и пет македонски државјани...

Османи: Се надевам дека истрагата ќе се одвива темелно, да се одредат вистинските причини за трагедијата

Се надевам дека оваа истрага ќе се одвива темелно, да се одредат вистинските причини за трагедијата и доколку навистина има човечки фактор зад тоа, да се преземат сите неопходни мерки. Вчера имаа прес-конференција и министерот за транспорт и министерот за...

Заштитната ограда ја блокирала вратата, една од причините што луѓето не успеале да се спасат

Автобусот е во таква состојба што не може да се утврдат податоци од техничкиот уред кој го снима движењето на автобусот, тахографот. Се изгорело, вели за Бугарското национално радио директорот на Автомобилска администрација во Бугарија Бојко Рановски. Тој посочи дека од...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img