December 9, 2023, 9:59 pm

ТРАГЕДИЈА

Утринава не им бил дозволен пристап на екипата на судската медицина која треба да биде дел од обдукцијата

Утринава не им бил дозволен пристап на екипата на судската медицина која треба да биде дел од обдукцијата на лицата кои починаа во страшната несреќа во Бугарија. Ним им било побарање одобрување од бугарски државен обвинител, спротивно на протоколите...

(Фото) Иако е отстранет автобусот на смртта, автопатот и утрово затворен – еве што се случува во овој момент таму

Автобусот на смртта во кој загинаа 45 македонски патници кои се враќаа од патување во Истанбул беше отстранет од патот доцна синоќа, но со тоа не беше вратен во нормала автопатот во целост. Утрово сообраќајот се одвива само по една...

Д-р Аргирова: Две операции се извршени вчера, еден од повредените е во психички шок

Здравствената состојба на сите седум пациенти кои со повреди здобиени во вчерашната автобуска несреќа се згрижени во болницата „Пирогов“ се во стабилна состојба, а извршени се две операции, изјави д-р Маја Аргирова, началник на Клиниката за изгореници и пластична...

Ќе се одземе лиценцата на превозникот – Како тој минувал низ границите во Бугарија без соодветна документација?

Во тек е истрагата за несреќата во која загинаа 45 патници, а седум лица се повредени откако македонски автобус се запали на магистралниот пат „Струма“ на потегот Софија – Благоевград. Според првичните информации од истражните органи во Бугарија, во...

Љуљзим од Прешево и вереницата од Куманово се во иста болница, ги посети српскиот амбасадор

Еден од седумтемина преживеани во автобусот што изгоре во Бугарија е млад човек од Прешево кој се спасил скршил прозорец со неколку лица и скокнал од автобусот. Српскиот амбасадор во Бугарија Жељко Јовиќ го посети српскиот државјанин Љуљзим Сулејмани, кој беше...

Македонија обвиена во црно: Жалост втор ден за автобуската трагедија

Втор ден жалост за жртвите од автобуската несреќа . Македонија тагува за смртта на 45 загинати патници во автобусот чија трагедија се случи на автопатот „Струма” во Бугарија. Од 23 до 25 Ноември знамињата во државата ќе бидат на половина копје. Поради...

Бугарска новинарка: Горивото било купено поевтино во Турција, втор возач немало, а за толкав пат морало да има

Сите загинати во несреќата биле на средна врата во обид за спас, немало ниту еден на седиштата- објаснува новинарката Патриција Кирова од Бугарија за ТВ21 и за неофицијалните причините според тамошните власти за несреќата за кои денеска пишуваат денеска...

Автобусот на „Беса Транс“ не е во базата на податоци на Министерството за транспорт

Според извори на Дојче веле во Министерството за транспорт и врски, автобусот кој изгоре на автопатот во Бугарија и со себе во смрт однесе 45 патници, воопшто не е пријавен кај надлежните во земјава. Автобусот на „Беса Транс“ во кој...

Се огласи „Беса транс – Скопје“ за стpaшната тpaгедија

Компанијата „Беса транс – Скопје“ на својот профил на Фејсбук упати телеграма со сочувство по страшната сообраќајна несреќа во Бугарија, во која животите ги загубија 45 луѓе. „Телеграма со сочувство! Денеска е многу тажен и тежок ден за нас како компанија,...

Сочувство од Руската амбасада за загинатите во автобуската несреќа во Бугарија

Руската амбасада во Скопје изрази сочувство по повод жртвите во автобуската сообраќајна несреќа во Бугарија. – Изразуваме најискрено сочувство до семејствата и пријателите на загинатите во сообраќајната несреќа во Бугарија. На повредените им посакуваме брзо закрепнување, стои во соопштението од...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img