February 7, 2023, 8:26 am

ТРАМП

Кoмисиjата коjа го иcтрaжува нaпaдот врз Капитoл ќе испpaшувa сoрaбoтници на Трaмп

Комисијата која го истражува бунтот во Капитол ги издаде првите покани за испрашување до соработници на поранешниот американски претседател Доналд Трамп. Се работи за Марк Медоус, поранешен висок администратор во Белата куќа и Стив Банон, поранешен советник на Трамп. Комисијата предводена...

За Твитер Трамп е пooпacн од Талибанците, додека неговиот профил е блokиран, тие слободно споделуваат содржини

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ја осуди социјалната мрежа Твитер затоа што, според него, тоа им овозможило на Талибанците да се рекламираат, додека неговиот профил бил отповикан, пренесува Танјуг. „Срамота е кога имате убијци и разбојници и диктатори и ......

Меланија е друга жена откако повеќе не е во Белата куќа

Поранешната прва дама на САД, Меланија Трамп, по излегувањето од Белата куќа не сакала да комуницира со медиумите и вешто ги избегнувала местата на кои фотографите можеле да ја фотографираат. Само највештите фотографи успевале да ја „уловат“ Меланија. Меланија Трамп за...

Традициите се прекршени во Белата куќа – Очите нејќат да си видат Трампови и Бајдени

За само пет часа, цела армија помошен персонал ќе треба да ја подготват Белата куќа за новите станари, двојката Џо и Џил Бајден. Претседателот во заминување Доналд Трамп се очекува да се исели околу 8 часот наутро, по локално...

Твитер тpajнo го и3бpишa профилот на Доналд Трамп

Официјалнот профил на американскиот претседател Доналд Трамп е трајно избришан од социјалната мрежа „Твитер“, пренесуваат американските медиуми, додавајќи дека позади оваа одлука на компанијата е „стравување од повторно предизвикување на нереди и насилство“. Профилот на американскиот претседател беше првично цензуриран...

Трамп би можел да прогласи нykлeapнa Bojнa со Иран, cтpaвyвa бивш припадник на ЦИА

Американскиот претседател Доналд Трамп би можел да биде набрзо отстранет од неговата функција, дури и пред инагурацијата на Џо Бајден закажана на 20.јануари, со цел да се превенира ризикот од прогласување на војна против Иран, тврди Филип Гиралди, бивш...

Ќе станат ли Трамп и неговото семејство новите Кенедиеви?

Не му треба работа во Русија бидејќи скоро половина од населението во Америка гласаше за него, одговори Владимир Путин на прашањето дали ќе му обезбеди политички азил на американскиот претседател по поразот на изборите. Инсинуацијата дека на шефот на Белата...

САД го заобиколува меѓународното право – Трамп помилува убијци во масакр во Ирак

Помилувањето од американскиот претседател Доналд Трамп на четворицата Американци, осудени за убиствата на ирачки цивили додека работеле како обезбедувачи во 2007 година, претставува кршење на американските обврски кон меѓународното право, соопштија денеска експерти за човекови права на ОН. Никола Слатен...

Врховниот суд во Пенсилванија го одби Трамп

Врховниот суд во Пенсилванија ја отфрли тужбата поднесена од кампањата на американскиот претседател Доналд Трамп, во која се вели дека набљудувачите на изборите им е забранет правилен пристап за внимателно да го следат пребројувањето на гласовите во Филаделфија. Судот донесе...

Трамп не е Џон Вејн, тој е Ричи Рич

Во ново интервју, поранешниот претседател Барак Обама вели дека не е изненаден што Доналд Трамп беше во можност да „добие залет“ во американската политика. Но, во исто време, Обама признава дека е шокиран што Трамп стана симбол на десниот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img