трговија

Кривична пријава против две лица за недозволена трговија со кокаин и хероин – ова се деталите

На 20.12.2021 од страна на БЈБ – Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал во координација со Одделот за специјални полициски операции бил лишен од слобода А.Љ.(32) од Скопје, а на 21.12.2021 до Основното јавно обвинителство Скопје е...

Ким пред клучна одлука по цела деценија на Власт

Откако ја презеде власта по ненадејната смрт на неговиот татко пред 10 години, Ким Јонг Ун ги избриша широко распространетите сомнежи кои ги поздравија неговите први обиди да ја прошири бруталната династичка контрола на неговото семејство над Северна Кореја. Раните...

Јаглен ќе се увезува од Косово

Министерот за економија, Крешник Бектеши, придружуван од заменик-директорот на АД „Електрани на Македонија“ (ЕСМ), Имер Зенку, оствари работен состанок со министерката за економија на Косово, Артане Ризваноли, и директорот на Косовсата енергетска корпорација (КЕК), Нагип Красниќи. Тема на состанокот беше...

Две лица од Скопје осомничени за трговија со дрога – пренесувале над 150 килограми марихуана по автопатот Скопје-Велес

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка со која се опфатени две лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори согласно...

Францускиот вecник „Лe Мoнд“: Вyчиќ e вмeшaн вo тpгoвиja co дpoгa

Властите во Белград се вклучени во трговија со дрога,  се наведува во статија на реномираниот француски дневен весник „Ле Монд“, насловен „Организиран криминал во срцето на државниот систем“. Во неа се наведува како српските и црногорските криминални групи биле вклучени...

(Фото) Пpeceчeн мeѓyнapoдeн кaнaл зa тpгoвиja co хaшиш – oвa ce дeтaлитe

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција-Сектор за недозволена трговија со дрога вчера во координација со ОВР Струга, Регионалниот центар за гранични работи Исток и Царинската управа, пресекоа меѓународен канал за транспорт на хашиш од Република Албанија преку Република...

Пpитвop зa 11 лицa зa opгaнизиpaњe тpгoвиja co лyѓe

По спроведена истражна постапка, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот кривичен суд – Скопје, достави Обвинителен акт против 11 лица. На лицата им се става на товар дека во...

Пpивeдeни тpи лицa oд гостиварско пopaди тpгoвиja co kokaин

На 15.01.2021 во 21.30 часот во Гостивар, од страна на инспектори од Одделението за недозволена трговија со дрога и оружје при Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар лишени од слобода се К.М.(30), К.О.(20) од Гостивар и О.С.(19) од  с.Горна...

3aвpшиja зaд peшeтки: Двe лицa ocoмничeни зa илeгaлнa тpгoвиja co mapихyaнa

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица осомничени дека сториле кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори согласно член 215 став...

Двајца o6винeти зa тpгoвиja co дpoгa вo Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против две лица кои се товарат дека сториле кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори согласно член 215 став 1 од Кривичниот законик. –...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img