November 29, 2022, 4:10 pm

трговија

Oвoзмoжeнa диpeктнa тpгoвиja co eлeктpичнa eнepгиja мeѓy Македонија и Косово

Електропреносните систем-оператори на Македонија и на Косово, МЕПСО и КОСТТ, склучија оперативен договор за организирање аукции за закуп на расположливи преносни капацитети со што се создадоа услови за директно тргување со електрична енергија меѓу двете земји. Од МЕПСО соопштија дека...

(Видео) Расте влијанието на Кина: Формиран моќен светски блок со 14 држави

Петнаесет држави го формираа најголемиот светски трговски блок, покривајќи речиси една третина од светската економија. Регионалното сеопфатно економско партнерство со сочинуваат 10 земји на југоисточна Азија, како и Јужна Кореја, Кина, Јапонија, Австралија и Нов Зеланд. Пактот се гледа како проширување...

Кумановец зaвpши зaд peшeтки пopaди нeдoзвoлeнa тpгoвиja co koкaин

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице поради постоење на основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став...

Oдбeлeжaн Европскиот дeн зa бopбa пpoтив тpгoвиjaтa co лyѓe

Државната секретарка и Национална координаторка за борба против трговија со луѓе, Магдалена Несторовска се обрати по повод одбележувањето на 18 октомври – Европскиот ден за борба против трговијата со луѓе, на онлајн настан со новинари, претставници на медиумите и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img