October 2, 2023, 6:50 pm

трета доза

Пендаровски прими трета доза вакцина против Ковид-19

Претседателот Стево Пендаровски денеска, заедно со вработените во Кабинетот ја примија третата доза вакцина против коронавирусот. -Да бидеме одговорни, да го заштитиме своето здравје и здравјето на другите, пишува Пендаровски на својот фејсбук-профил. Тој додава дека масовната вакцинација е најсигурен и...

Трета доза за сите полнолетни

Албанското Министерство за здравство одобри вакцини против Ковид-19 за сите возрасни почнувајќи од четврток, објави партнерот пренесуваат од EURACTIV. Оние кои се целосно вакцинирани и сакаат да примат засилувач мора да чекаат најмалку шест месеци од нивната последна доза за...

Фаучи апелираше до вакцинираните Американци да примат трета доза од вакцината

Водечкиот американски експерт за заразни болести Ентони Фаучи повика милиони Американци кои веќе биле целосно вакцинирани против коронавирус да примат трета доза од вакцината за да одржат оптимална заштита од вирусот. Според податоци од владините Центри за контрола и превенција...

Важна информација: Здравствениот центар Врање одобри трета доза и за нашите граѓани

Од вчера одобрено е давање трета бустер доза вакцина за граѓаните на Република Македонија, соопштија од Здравствениот центар Врање. Како што јави дописникот на МИА од Белград, од Здравствениот центар соопштија дека примарно е имунизацијата на српските граѓани да се...

ЕMA ja oдoбpи вakцинaтa „Мoдepнa“ зa тpeтaта дoзa

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека дополнителната, засилувачка доза на вакцината „Модерна“ може да се даде на луѓе на возраст од 18 години и постари најмалку шест месеци по примањето на втората доза. Тоа е втора вакцина што е...

ФДА нe ja oдoбри „Модepна“ зa тpeтa дoзa вakцина пpoтив Koвид-19

Научниците од Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска објавија дека Модерна не ги исполнила нивните критериуми со кои ќе се одобри употреба на бустер доза од вакцината против Ковид-19. ФДА соопшти дека податоците за вакцината Модерна покажале дека...

Д-р Петличковски: Тpaтa дoзa нeмa да coздaде кoлeктивeн имyнитeт – сѐ yштe имa лyѓe кoи нe пpимилe нитy eднa

Директорот на Институтот за имунологија Александар Петличковски вели дека третата доза нема да помогне во зголемување на колективниот имунитет бидејќи сѐ уште има луѓе кои не примиле ниту прва доза. Тој во интервју за Телма рече дека сега треба...

(Видео) Бајден ja пpими тpeтaтa дoзa: Амepикaнcкиoт пpeтceдатeл ги пoвикa гpaѓaнитe нa вakцинaциja

Американскиот претседател Џо Бајден ја прими третата доза од вакцината „Ковид-19“, со надеж дека ќе им даде силен пример на Американците да прифатат дополнителна доза, додека некои од нив се уште не ја примиле првата.Во Соединетите држави, третата доза...

Oд дeнecкa дocтaпнa тpeтa дoзa нa вakцинa – aктивни 12.337 cлyчaи нa кopoнaвиpyc

Трета доза на вакцина од денеска достапна за граѓаните над 60 години возраст, здравствените работници и пациенти кои имаат имунокомпромитирана состојба, без оглед на возраста. Третата доза вакцина треба да биде од производителот „Фајзер“, а дополнително ќе следат препораки...

Oд пoнeдeлник и вo Македонија лицaтa нaд 60 гoдини ќe мoжaт дa пpимaт тpeтa дoзa oд вakцинитe пpoтив Koвид-19

Трета доза вакцинација за сите лица кои се над 60 години, а кои пред шест месеци ја примиле втората доза, препорача Комитетот за имунизација. Трета доза се препорачува и за здравствените работници без разлика на нивната возраст кои работат...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img