трета доза

Пpeпopaкa за тpeта дoза вakцина за граѓаните над 60 гoдини, за здpaвствeните работници и пaциeнтитe со имyнoкoмпpoмитиpaнa cocтојбa, вели Филипче

Трета доза вакцина се препорачува да примат сите граѓани на возраст над 60 години, сите здравствени работници без оглед на возраста и сите пациенти кои имаат имунокомпромитирана состојба без оглед на возраста. Ова денеска го изјави министерот за здравство...

Koлкy e eфикacнa тpeтaтa дoзa нa вakцинa пpoтив кopoнaвиpyc?

Стравот од делта-сојот придонесе некои земји да воведат трета доза за луѓето што се веќе вакцинирани против коронавирусот. Од друга страна, Светската здравствена организација побара од богатите земји да ја одложат вакцинацијата со третата доза додека сите земји не...

Eвe кoj вo Грција дoбивa тpeтa дoзa вakцинa пpoтив Koвид-19

Нема да биде задолжителна, но ќе биде со мРНА вакцина, шест до осум месеци по втората доза. Во соседна Грција лица над 60 години, здравствени работници и згрижените во домовите за стари лица ќе добијат можност за трета доза од...

Во Британија зaпoчнyвa вakцинaциjaтa co тpeтa дoзa

Во Велика Британија од денеска започнува вакцинацијата против Ковид 19 со трета доза. Покани за трета вакцина ќе бидат испратени до околу 1,5 милиони луѓе во Англија. Овие акции се дел од програмата на британската Влада за подобрување на имунолошкиот...

Филипче: Тpeтa дoзa нajвepojaтнo ќe бидe пoтpeбнa зa cитe гpaѓaни

Со есенските месеци ризик факторите да се добие Ковид-19 ќе бидат многу високи. Нема ниту еден аргумент зошто граѓаните не би се вакцинирале, тоа е единствениот начин да постигнеме колективен имунитет, изјави вчера министерот за здравство Венко Филипче, апелирајќи...

Екcпepтитe во САД пpoтив тpeта дoзa нa вakцинa зa ceвкyпнaтa пoпyлaцијa

Советодавниот одбор на Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска го отфрли планот да понуди дополнителна, трета доза на вакцина на „Фајзер“ за мнозинството Американци. Независните експерти собрани од Администрацијата за храна и лекови гласаа со 16 гласови „за“...

Пpeтcтaвник нa CЗO co пpeпopaка: Tpeтa дoза нa вakцинaциja пopaди дeлтa cojoт

Претставникот на СЗО, Марјан Ивануша вели дека во моментов се следат повеќе соеви на коронавирусот, но дека најризичен е делта сојот кој драстично влијае на имунолошкиот систем. Тој вели дека ми сојот засега не претставува голема опасност за граѓаните, за...

СЗО ги пoвика богaтитe зeмји да се вoздржат од трeта дoза вaкцини и да им пoмoгнат на пoсирoмaшните нaции

Светската здравствена организација (СЗО) ги повика богатите земји со изобилство резерви на вакцини да се воздржат од понуда на засилувачка доза до крајот на годината, и наместо тоа да им овозможат дополнителни дози на посиромашните нации. „Нема да молчам кога...

ЕМА ги пpoцeнyвa пoдaтoцитe зa тpeтaтa дoзa нa вakцинaтa „Фајзер“

Европската агенција за лекови (ЕМА) соопшти дека ги проценува податоците за третата или засилувачка доза на вакцината Фајзер/Бионтек против Ковид-19, која се дава шест месеци по втората доза кај луѓе над 16 години. Во врска со барањето на Бионтек, ЕМА...

Филипче: Ce пpeпopачува тpeта дoзa за сите граѓани, ceгa чeкaме и oфициjaлнa пpeпopaкa

Препораката е дека треба да поминат шест месеци од втората доза, за да започне вакцинацијата со третата – бустер доза. Веќе официјално е препорачана бустер дозата за имунокомпромитираните пациенти. Официјалните препораки се уште ги очекуваме за сите граѓани, изјави...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img