трета доза

Филипче: Cитe иcпитyвaња oдaт вo нacoка дeкa ќe бидe пoтpeбнa тpeта дoзa oд вakцинaтa

Министерот за здравство Венко Филипче кажа дека во земјава во моментот има околу 300 илјади дози вакцини и објасни дека секоја недела пристигнува континуирана пратка од „Фајзер“, од 30-40 илијади дози. „Имавме состанок со нив, со претставници на таа компанија....

ЕЦДЦ: Зaceгa нeмa итнa пoтpeбa oд тpeтa дoзa вakцинa зa oпштaтa пoпyлaциja

Во моментов нема „итна потреба“ за дополнителна доза вакцина против Ковид-19 кај општата популација, потврди синоќа Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ). Во техничката белешка ЕЦДЦ препорачува дополнителни дози или „засилувачи“ за луѓе со ослабен имунолошки систем,...

Македонија чeкa пpeпopaкa oд ЕМА зa вoвeдyвaњe тpeтa дoзa вakцинa

Неделава ќе бидат контактирани пациентите кои се на дијализа за да се почне со администрирањето на третата доза кај нив. Во меѓувреме, нема препорака за трета доза кај другите ризични категории со послаб имунитет. Во Македонија, засега, трета доза вакцина...

Израел oдoбpи yпoтpeбa нa тpeтa дoзa нa вakцинa пpoтив Koвид-19

Израелските власти ја одобрија употребата на трета доза вакцина против коронавирус за сите граѓани кои примиле две дози, во обид да го спречат ширењето на делта варијантата. Од синоќа – секој што ја примил втората доза пред пет месеци, има...

Филипче нajaви тpeтa дoзa нa вakцинa: Cтyдиитe ce paзглeдyвaaт, мoжнo e вakцинaтa дa cтaнe ceзoнcкa

Пунктот за вакцинација во малата сала во СЦ Борис Трајковски од рано утрото започна со работа. Граѓаните кои сакаат да се вакцинираат може да го направат тоа без закажан термин. Во останатите поликлиники во Скопје и во сите други...

По трeтaтa дoза ќе се пoстигне дoживoтен имунитeт?

Третата засилувачка доза на вакцина против коронавирус најверојатно ќе трае со години, се надеваат научниците. Тие објаснуваат дека кога вакцината ќе донесе уште една рунда антиген во телото, ќе ги активира мемориските Б-клетки и ќе им овозможи да произведат подобрени,...

Фајзер ги oбjaвyвa пpвитe peзyлaти oд тecтиpaњeтo co тpeтa дoзa

Фајзер соопшти дека трета доза вакцина во новата студија примиле лица кои се вакцинирани во втора доза пред осум или девет месеци. Податоците за ефикасноста од третата доза, Фајзер ги предал во американската Агенција за храна и лекови. Од Фајзер тврдат...

Oд дeнecкa вo Србија дocтaпнa тpeтa дoзa вakцинa пpoтив Koвид-19

Третата доза вакцини против Ковид-19 од денеска ќе биде достапна во Србија. Српската влада објави постапка за примање на третата доза, а граѓаните може да изберат која вакцина сакаат да ја примат. „По 180 дена од примањето на втората доза, сите...

Донeceнa e oдлyкa: Македонија вoвeдyвa тpeтa дoзa нa вakцинa пpoтив Koвид-19

Трета доза на вакцина против коронавирус ќе се воведе во Македонија. Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека трета доза ќе се препорача кај луѓе кои се имунокомромитирани. -Станува збор пациенти со трансплантации, пациенти кои се на хронична дијализа и...

Иcтpaжyвaњe: Tpeтaтa дoзa нa вakцинaтa имa cлични нyc пojaви кaкo втopaтa

Повеќето луѓе кои ја примиле третата доза на вакцината на компанијата „Фајзер“ против Ковид-19 покажале нуспојави слични или помали отколку по примањето на втората доза, покажало иницијално истражување во Израел. Израел, пред околу десет дена почна да нуди трета доза...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img