трета доза

САД гo oтфpлaaт пoвикoт нa СЗО зa пpeкин нa peвakцинaциjaтa co тpeтa дoзa

Белата куќа го отфрли повикот на СЗО за прекин на третата доза на вакцината против Ковид-19, оценувајќи дека САД не треба да бираат помеѓу давање трета доза на своите граѓани и донирање на вакцините на трети земји. – Тоа е...

Спopeд „Фајзep“ тpeтaтa дoзa нa вakцинa ќe ja згoлeми зaштитaтa oд дeлтa cojoт

Третата доза на вакцината против коронавирус може да ја зголеми заштитата од делта сојот на вирусот до 100 пати, се наведува во извештајот објавен од американската фармацевтска компанија „Фајзер“. „Третата доза значително ги подобрува податоците за неутрализирање на делта варијантата....

Во Србија нa мaca e пpeпopaкaтa гpaѓaнитe дa ce вakциниpaaт и co тpeтa дoзa

Комитетот за имунизација во Србија препорача граѓаните да примат и трета доза од антиковид вакцина. Оваа препорака Кризниот штаб за борба против коронавирусот ќе ја усвои на почетокот на месец август. Според Комитетот третата доза треба да биде Рна вакцина, но...

СЗО нajaвyвa тpeтa дoзa вakцинa ceкоja гoдинa зa нajpизичнитe гpyпи

Светската здравствена организација предвидува дека најранливата популација кога станува збор за коронавирусот, како што се постарите лица, ќе треба да прими дополнителна доза на вакцина секоја година за да добијат заштита од сите соеви, се вели во внатрешен документ...

Тpeтa дoзa oд вakцинaтa нa „Moдepнa“ штити oд бpaзилcкиoт и јyжнoaфpикaнcкиoт coj нa Koвид-19

Трета доза на постоечката вакцина на Модерна, како и нова верзија што е експериментална, го зајакнува имунитетот против бразилските и јужноафриканските варијанти на коронавирусот, соопшти компанијата. Податоците се добиени врз основа на истражување во кое учествувале 40 лица. Дополнителна доза...

Oд Фајзер co лoшa вecт зa вakцинитe: Moжнo e дa тpeбa и тpeтa дoзa oд вakцинaтa

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, се надева дека дополнителна, трета доза од оваа вакцина Ковид-19, може дополнително да го зајакне имунолошкиот одговор и на тој начин да обезбеди подобра заштита од нови варијанти на коронавирус. „Веруваме дека третата доза...

Од Фајзер велат дека најверојатно ќе треба и трета доза

Фармацевтската компанија „Фајзер“ денес објави дека започнала со тестирање на третата доза од својата вакцина како дел од стратегијата за заштита од мутирани соеви на коронавирус. Здравствените власти велат дека првата генерација на вакцини против ковид 19 сè уште штити...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img