September 29, 2022, 9:13 pm

третман

Кина одобри лек за третман на Ковид-19

Кина го одобри лекот за третман на заболените од Ковид-19. За разлика од превентивната вакцина, третманот со лекот е наменет за избегнување на компликациите кај инфицираните. Кинеската агенција за лекови јави дека дава „итно одобрение” за кинескиот третман против Ковид-19. Лекот се...

Италија одобри нов третман за koвид пациенти

Италија одобри привремена употреба на терапија со антитела, осмислена од британската компанија Глаксо Смит Клајн и американската Вир Бајотехнологија, соопшти денеска Министерството за здравство во Рим. Терапијата наречена Сотровимаб ќе може да се дава до 31 јануари 2022 година и,...

Д-р Дрљевиќ: Зa лekyвaњe нa пocлeдицитe oд кopoнaтa пoтpeбни ce ocyм paзлични cпeциjaлиcти

Лицата кои имале коронавирус, а кои не слушаат добро потоа или се жалат на опаѓање на косата, црвенило на кожата, чешање, треба да побараат медицинска помош за да се спречи или забави преминот во хронична форма. Хронични заболувања Раководителот на Клиниката...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img