August 18, 2022, 11:15 pm

туристи

Двaјца туриcти завpшиле во бoлница откако на плажа биле нaпaдати од крaви

Корзика овие денови се бори со бесни крави за кои се верува дека „дивееле“ затоа што заклучувањето поради пандемијата на коронавирус траеше премногу долго, така што тие немале контакт со луѓе со месеци. Агресивните крави предизвикале вистинска драма на една...

Трагeдиjа: Двajца туpиcти од Мaкедoниjа се удaвиле во Албaнија

Албанските медиуми јавуваат дека утрово во Албанија евидентирани се три жртви од давење во море. Двајца од нив, се државјани на Македонија. Станува збор за 59-годишник идентификуван од полицијата со иницијали Х.Х. кој се удавил околу 11.15 часот денеска на...

(Видео) Брод со туристи се заглави во близина на Свети Наум

Брод со туристи заглави (се насука) во близина на пристаништето кај Свети Наум, објави news 1.mk. Бродот не успеа да се извлече со маневрите на капетанот и со помош на своите мотори, па беше извлечен од друг брод. Интересно е...

(Видео) Хaoc вo Турција: Тypиcтитe бyквaлнo бeгaaт oд пoжapитe – вo тeк e мacoвнa eвaкyaциja

Во големите пожари кои ја зафатија Турција засега имаат починато најмалку 8 лица. Во земјата престојуваат голем број на туристи кои биле евакуирани од нивните сместувања. Евакуацијата била извршувана со чамци и бродови. На видеото кое го објави Би-Би-Си може...

Ништo од странските туристи во Охрид: Туроператори од Холандија, Белгија и Турција ги откажаа аранжманите

И покрај најавите за постепено враќање на странските туристи во Охрид, особено на тие од Холандија, тоа нема да се случи, не барем во очекуваниот обем. Имено холандскиот туроператор „Корендон“ преку кој на охридско-струшкото крајбрежје доаѓаа најголемиот број туристи...

Владата одобри бесплатни ПЦР тест за странски туристи

На денешната седница е усвоен Протоколот за обезбедување бесплатен ПЦР тест за туристи странски државјани со регулиран престој во земјата, кој е предвиден како мерка од шестиот пакет за ревитализирање на економијата во услови на КОВИД-19. Мерката предвидува бесплатни...

Под пpитиcok на ЕУ, Грција нема да дозволи влез на руски туристи кои се вакцинирани, aко немаат нeгативен тест

По критиките од страна на Германија и Франција дека се премногу лабави со туристите, а особено за признавање на руската вакцина Спутник V, Грција одлучи да побара ПЦР-тест за руски туристи дури и ако тие се целосно вакцинирани со...

Пуkaње на плажа во Албанија, убиeHи се четири лица

Четири лица се убиени, а двајца се повредени во оружен судир на плажа во Велипоја во северна Албанија, јавија тиранските медиуми. Пукање на плажа во Албанија, убиени се четири лица Четири лица се убиени, а двајца се повредени во оружен судир...

Албанија обезбеди бесплатни брзи тестови за туристите

Освен што нема никакви ограничувања за влез во земјата, Албанија, за сите туристи кои одлучиле да одмораат на нејзиното крајбрежје и другите туристички места, обезбеди бесплатни брзи тестови во случај на појава на симптоми на Ковид-19. Министерката за здравство и...

Грција, Турција и Албанија најбарани летни дестинации, цените пockaпи од претходните години

Со намалување на бројот на новозаболени од Ковид-19, поголемиот број на вакцинирани и олеснувањето на условите за патување, полека се зголемува интересот на македонските граѓани за летување. Туристичките агенции кои ги контактираше МИА велат дека интерес има, особено за...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img