турција

Одобрена употребата на турската вакцина против Ковид-19

Турската вакцина против Ковид-19, Турковак, е одобрена од турските власти за итна употреба и ќе почне да се користи од следниот викенд, изјави денеска министерот за здравство Фахретин Коџа. Турција почна да ја развива вакцината Турковак оваа година, но нејзиното...

Турција: ЕУ да го напушти стратегиското слепило – Намeсто принципи и вредности, унијата се пазари

Турција денеска изјави дека изминатите одлуки усвоени од Европската Унија (ЕУ) на Советот за општи работи на Блокот уште еднаш покажаа дека ЕУ не пристапува кон проширувањето стратешки, туку со пристап базиран на солидарноста на членството, јавува Агенција Анадолија. „Деловите...

Турција го лансираше својот најмоќен сателит

Американската вселенска компанија Space-X утринава во 4:59 часот го лансираше новиот, најмоќен турски телекомуникациски сателит Turksat 5B. Turksat 5B, лансиран од вселенскиот центар Кејп Канаверал во американската сојузна држава Флорида, ќе достигне 42 степени на источната орбита за 164 дена,...

Голем штpaјк на здравствените работници во Турција

Здравствените работници во Турција денеска стапија во еднодневен штрајк барајќи повисоки плати и подобри работни услови додека се борат против пандемијата со ковид-19. Штрајкот во организација на Турското лекарско здружение (ТТБ), се одржа во повеќе од 20 градови и провинции,...

(Видео) Драма во турскиот Парламент: Расправата за буџетот заврши со тепачка меѓу пратениците

За време на синоќешната расправа за буџетот на Министерството за внатрешни работи на Турција, дојде до тепачка меѓу пратениците на владејачката Партија на правдата и развојот (АКП) и главната опозициска Републиканска народна партија (ЦХП). Пратеникот од Бурса од редовите на ЦХП...

(Фото) Ископан скелет од досега непознато животно, научниците немаат објаснување

Копајќи во дворот на стара фабрика за предење во источната турска провинција Игдир минатата недела, работници открија животински скелет од непознат вид. Скелетот, кој останал недопрен, е висок околу 1 метар и има заби на предатор. Откако работниците забележале дека...

Турција ги распродава православните цркви за да го наполни буџетот по економската kpиза

Во Турција се продаваат две христијански цркви, пишува австрискиот весник „Кронен цајтунг“. Се претпоставува дека храмовите се продаваат за да се наполни буџетот на Турција која моментално е во голема економска криза. Храмовите на Грчката православна црква во Бурса и на...

Европските пpecyди се ништовни во Турција: Ердоган не ги признава прecудите на ЕУ за Кавала и Демирташ

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека не ги признава европските пресуди со кои се бара ослободување на филантропот Осман Кавала и курдскиот политичар Селахатин Демирташ и дека Анкара ќе ги почитува пресудите на турскиот суд за нив, јави...

(Видео) Летаа тyпаници во турскиот парламент, дебатата прерасна во тeпачkа

Денешната дебата во турскиот парламент прерасна во тепачка, откако пратениците место со зборови, решија да се пресметаат со тупаници Тепачката изби откако опозициски пратеник го праша турскиот министер за внатрешни работи зошто користел авион на бизнисмен кој е осомничен за...

(Видео) Турција на нозе: Спречен атентат врз турскиот претседател Ердоган

Турските разузнавачки служби вчера спречиле обид за напад врз претседателот Реџеп Таип Ердоган, јавија некои турски медиуми. Според извештаите, експлозивна направа е пронајдена под полициско возило кое обезбедувало митинг за поддршка на Ердоган во југоисточниот град Сирт. Бомбата, која била пронајдена...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img