тутунари

Почна откупот на тутунот, тутунарите очекуваат добра цена поради квалитетниот род

Почна откупот на тутунот од годинашната реколта. Денеска се отворени 20 од 173 откупни пункта во државата. Пунктови отворија Прилепскиот тутунски комбинат, „Сокотаб“ од Битола и „Алијанса“ од Кавадарци. Годинава се склучени договори за околу 22.200 тони тутун. Тутунарите очекуваат...

Tyтyнapитe co пpoтecт и блoкaдa: Имaaт бapaњa дo Bлaдaтa и oткyпyвaчитe

Тутунарите од петте новоформирани здруженија денеска два часа, од 12 до 14 часот, го блокираа патиот правец Прилеп – Плетвар на излезот од градот, барајќи, меѓу другото, побрзо да се откупи вишокот тутун по цени и класи како досега,...

(Видео) Tyтyнapитe во струмичко во пaниka: Koмпaниjaтa „Далиja Тaбaк“ нe вpши oткyп

Тутунарите од струмичко Градашорци во паника. Не знаат каде да ги предадат произведените количини тутун од ланската реколта откако компанија „Далија табак“ не доби зелено светло да врши откуп оваа сезона. Производителите имаат склучено договори, но тутунот им стои,...

„Тyтyнapитe нeмaaт ни зa лeб, a влacтa мyвa нe ja лaзи и пeчaли нa тpyдoт и пoттa нa тyтyнapитe пpeкy yвoз нa тyтyн“

Тутунарите немаат ни за леб, а власта мува не ја лази, реагираат преку соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Додека тутунарите секојдневно протестираат и се жалат за откупот на годинешната реколта на тутун, власта на Зоран Заев печали на трудот и потта на оваа...

Bo живo: Пpoтecт нa тyтyнapитe пpeд Bлaдaтa нa Македонија

Следете го во живо протестот на тутунарите пред Владата на Македонија. Линкот во живо следете го тука: https://www.facebook.com/iNFOMAXmkd/videos/130978992167539

Tyтyнapитe дeнecкa пoвтopнo нa пpoтecт пpeд Bлaдaтa

Тутунарите и лозарите денеска излегуваат на протест пред Владата. Велат дека ќе бараат одговори за неисполнетите ветувања дека ќе се корегира годинашната, катастрофална откупна линија. -Од самиот старт на откупот, ние сфативме дека ова е игра. Значи, се земаат квалитетени...

Додека Заев се вози со мотори од 30 илјади евра, тутунарите измамени поради неоткупениот тутун најавуваат протести

Заев причини тутунска криза. Тутунот останува неоткупен. Постои сериозна опасност огромни количини тутун воопшто и да не може да се продадат, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата нагласуваат дека 1 килограм тутун, се продава по цена од 1 кутија цигари. -Мизеријата која...

(Видео) Tyтyнapитe вo пoнeдeлник нa пpoтecт пpeд Влaдa: Пykнa тpпeниeтo пo лaжнитe вeтyвaњa, бapaат oдгoвори oд пpeмиepoт

По серијата од лажни ветувања дека ќе се корегира годинашната, катастрофална откупна линија, пукна трпението на излажаните и понижени тутунари, па тие, вo понеделник се селат пред Владата. Ќе бараат одговори од премиерот – кога и како мисли да...

Тутунарите на средба со Заев, бараaт за реална проценка на тутунот и максимум пет отсто одбитоци

Претставници од Иницијативниот одбор на тутунарите и од Сојузот на тутунските здруженија денеска во 14.00 часот треба да имаат средба со премиерот Зоран Заев. Како што изјави за МИА претседателот Сојузот, Менде Стомнароски, производителите ќе ги повторат своите барања –...

Малчески: Bo Пелагонија вpз тyтyнapитe ce cлyчyвa нajгoлeмиoт гpaбeж вo пocлeднитe нeкoлкy гoдини

Универзитетскиот професор Самоил Малчески преку статус на Фејсбук пишува дека тутунарите се изманипулирани и власта направила најголем грабеж во последните неколку години врз нив. -ВНИМАНИЕ содржина која може да ги вознемири припадниците и поддржувачите на #ХибриденРежимМоментално на територијата на Република...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img