February 29, 2024, 10:32 pm

угостители

Недостасуваат професионални готвачи во Македонија поради пандемијата

Пандемијата со Ковид – 19 го зголеми недостигот од професионални готвачи во угостителските објекти, како во охридско-струшкиот регион, така и низ цела држава. Дел од нив преминале да работат во други сектори, а дел ја напуштиле државата за подобра...

Струмичките угocтитeли нajaвиja пpoтecт aмa дeнec ce пишмaниja

Струмичките угостители најавија протест ама денес се пишманија. Протестот кој беше закажан за денес од страна на струмичките угостители, утрово се одложи. Во нивното известување стоеше дека од 11 до 13 часот, секој ден во знак на незадоволство ќе ги...

Угoститeлите излeгувaaт на пpoтеcт: Ние не смe тие што ја шиpиме кopoнaта, вpeме е Влaдата да донeсе нoви мeрки

Угостителите од Струмица информираат дека едногласно донеле одлука за бојкот изразувајќи незадоволство поради новите мерки кои беа донесени деновиве. -Од вторник од 11:00 часот до 13:00 часот, секој ден во знак на незадоволство ќе настапиме со блокирање на улиците во...

Зa 30 oтcтo нaмaлeн пpoмeтoт нa yгocтитeлитe – бapaат измeни на нajнoвитe Koвид мepки

Драстично е намален прометот на угостителите откако стапија во сила најновите мерки за заштита од КОВИД. Изнесува помалку од 30 отсто во однос на изминатите недели иако и во тој период не бил на вообичаено ниво, нормално за нивното...

Таравари: Угocтитeлитe вo Гocтивap дa paбoтaт дo 3 чacoт пo пoлнoќ

Гостиварскиот градоначалник, Арбен Таравари, од Советот на општината ќе бара да се изгласа одлука за продолжено работно време за угостителите во Гостивар. – Во периодот кога во нашата општина има зголемен прилив на иселеници и се очекува и зголемен обем...

Филипче: Бapaњaтa нa угocтитeлитe имaaт лoгикa, ќe ги paзглeдaмe

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека барањата на Независната угостителска комора ќе бидат разгледани на состанокот на Комисијата за заразни болести во понеделник и оти согласно епидемолошката состојба ќе биде донесена одлука. Во изјава за медиумите, Филипче нагласи...

(Видео) Пoлoвинa oд угocтитeлитe нeмa дa дoбиjaт дpжaвнa пoмoш, нe билe cooдвeтнo peгиcтpиpaни..

Половина од угостителите нема да добијат државна помош бидејќи нивните бизниси не им се регистрирани соодветно. Од Независната угостителска комора велат дека Законот дозволува освен да се регистрира сместувачки капацитет, може во нивен состав да се регистрира и угостителски...

Утре нoв пpoтecт нa yгocтитeлитe и тypиcтичкитe paбoтници

Угостителите и туристичките работници продолжуваат со протестите. Од утре наместо пред министертвото за финансии, ќе протестираат пред Владата. Од двата сектора велат дека ќе протестираат се додека не бидат прифатени нивните барања. Тие бараат да бидат сфатени сериозно затоа што имаат реални...

Угocтитeлитe бapaaт нeпoвpaтнa финaнcиcкa пoмoш: „Зaгpoзeни ce oгpoмeн бpoj нa paбoтни мecтa“

Туризмот и угостителство можат да бидат неповратно оштетени и голем број ентитети од овој сектор да згаснат, доколку итно и неодложно не се исплати поддршката предвидена со петтиот пакет на мерки и не се обезбеди дополнителна директна и неповратна...

Угocтитeлитe бapaaт финaнcиcкa пoмoш, 30.000 гpaѓaни ocтaнyвaaт бeз пpихoди..

Од денеска до 20 април ќе бидат затворени сите угостителски објекти низ државата, како и рестораните и кафитериите во хотелите, мотели, хостели, пансиони и други објекти за сместување. Оваа одлука ја донесе Владата, со цел превенција и заштита на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img