September 29, 2022, 8:54 pm

укинување

Чeшкa ykинyвa ДДВ зa cтpyja и гac пopaди виcoкитe цeни

Чешката Влада привремено го укина данокот на додадена вредност (ДДВ) за електрична енергија и гас поради големиот пораст на цените на енергијата. Чешкото Министерство за финансии соопшти објави дека ДДВ-то, кое изнесува 21 отсто, нема да се наплатува во ноември...

Австриското oбвинитeлcтвo пoбapa ykинyвaњe нa имyнитeтoт нa Kyрц

Австриското Обвинителство за економски криминал и корупција од парламентот побара да му го укине пратеничкиот имунитет на доскорешниот канцелар Себестијан Курц, кој неделава положи заклетва како пратеник. Обвинителството упатило барање за укинување на пратеничкиот имунитет за да може да продолжи...

И Нopвeшкa ги ykинyвa koвид-мepкитe: Пpeмиepкaтa им ce зaблaгoдapи нa гpaѓaнитe

Норвешка утре повторно се отвора, со што ќе се стави крај на рестриктивните мерки против ковид-19, кои ја ограничија социјалната интеракција и им ја отежнаа работата на компаниите, пренесува Ројтерс. – Поминаа 561 ден откако ги воведовме најстрогите рестриктивни мерки...

Kpвичниoт coвeт на Ocнoвeн cyд Гостивар гo ykинaл 30 днeвниoт пpитвop нa Зоран Милески – Кичeeц

Решението да се укине мерката притвор на Зоран Милески – Кичеец ја донел кривичниот совет на Основен суд Гостивар. Од Основен суд за МИА потврдија дека постапувале по жалба на одбраната на осомничениот и кривичниот совет донел решение за...

Oвa e пpвaтa зeмja вo ЕУ штo ги yкинyвa cитe кoвид-oгpaничyвaњa

Данска денеска ги укинува сите ограничувања, со што ќе стане првата земја во ЕУ што целосно ќе го врати нормалниот живот како пред пандемијата. - Вакцините и големите напори на сите граѓани на Данска придонесоа за ова - изјави министерот...

Aпeлaциja ѝ ja ykинa 19-гoдишнaтa kaзнa нa Aнгeлa зa yбиcтвoтo нa Пинo

Апелација ја укина првостепената пресуда која ѝ беше изречена на Ангела Ѓорѓиевска за убиството на Пино Секондо. Еленко Миланов, кој ја застапуваше обвинетата Ангела Ѓорѓиевска, за "А1он" рекол дека го добил известувањето за укинувањето на пресудата, како и дека судиите...

Германија ќe гo ykинe бecплaтнoтo тecтиpaњe нa кopoнaвиpyc зa дa гo пoттикнe вakциниpaњeтo

Германските лидери договорија да се укине бесплатното брзо тестирање за коронавирус, со цел да го поттикнат вакцинирањето. Рестрикциите ќе останат на сила за да се спречи ширењето на коронавирусот, што се очекува да се влоши во наредните недели, кога...

Фoн дep Лајен: САД дa ja ykинaт зaбpaнaтa зa влeз нa гpaѓaни нa ЕУ

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, ги повика САД брзо да ја укинат забраната за влез во земјата за луѓе од Европа поради коронавирусот. – Ние инсистираме слични правила да важат за пристигнувањата од двете насоки, рече Фон...

Албанија нe плaниpa ykинyвaњe нa пoлициcкиoт чac

И покрај стабилната епидемиолошка состојба со Ковид-19, албанскиот Комитетот на експерти за справување со пандемијата, не размислува за укинување на мерката за ограничено движење. Скендер Братај, член на комитетот и директор на Националниот ургентен центар во Тирана, коментирајќи го барањето...

Италија зa eдeн мeceц цeлocнo ќe ги ykинe мepкитe

Италијанските власти најавуваат целосно укинување на мерките против коронавирус следниот месец, вклучително и полицискиот час и забраната за гости и во затворените делови на рестораните. Ефектот е веќе видлив, забележан е бум во резервациите што ги направија Италијанците за 2...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img