February 29, 2024, 10:35 pm

украина

Вашингтон пpeдупредува: НАТО може да се приближи, а не да се оддалечи од границите на Русија

Потенцијалните дејствија на Русија во однос на Украина нема ги отстрани, туку ќе ги доближи војниците на НАТО до границите на земјата, изјави висок претставник на американската администрација. Ако Русија продолжи напред во она што веќе се случува, ние и...

(Видео) Воени вежби на границата со Украина но не и инвазија – Тврди Русија

Стотина припадници на руските падобрански единици ќе одржат оваа седница вежби близу украинската граница, соопшти во четвртокот руското министерство за одбрана, а рускиот амбасадор во Европската унија, Владимир Чижов истовремено изјави дека неговата земја подготвува воена инвазија врз Украина...

Русија тврди дека американските платеници планираат хемиски напад во Украина

Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, во вторникот тврдеше дека американски платеници подготвуваат украински специјални сили и радикални вооружени групи за „активни непријателства“ во источна Украина и дека донеле „неидентификувана хемиска компонента“ во регионот „за да извршат провокации“. Шојгу не...

САД досега потрошиле 1,5 милијарди долари за вoopyжување на Украина

Соединетите Држави ќе му достават на Киев големо количество воена опрема и оружје доколку Русија преземе недозволиви дејствија против Украина, изјави вршителот на должноста Кристина Квин во Украина, додавајќи дека САД и доставиле помош на Украина од 1,5 милијарди...

Русија: Ова не е ултиматум, но заврши времето за миpни преговори

Рускиот предлог за безбедносни гаранции не е ултиматум, но времето за мирни преговори со Северноатлантската алијанса помина, изјави рускиот заменик министер за надворешни работи Александар Грушко. „Нашите предлози се многу јасни. Помина времето на смирени тонови, верувања во зборовите. Ситуацијата...

Поранешниот претседател на Украина, Порошенко, ocoмничeн за пpeдавство на земјата

Поранешниот претседател на Украина Петро Порошенко е осомничен за предавство на државата и давање помош на терористички организации во случај на испорака на јаглен од територијата на Донбас која не е контролирана од Киев, изјави шефот на штабот на...

Врховниот командант на НАТО во Европа сака да распореди трупи во Бугарија и Романија

Врховниот командант на НАТО во Европа генералот Тод Волтерс предложил НАТО да воспостави воено присуство во Бугарија и Романија, објавува германскиот весник Шпигл. Како што наведува германскиот весник, Волтерс тоа го предложил затоа што Русија, како што тврди Западот, трупа...

Teнзиите растат: Приближувањето на НАТО до руската граница еднакво на објавување вojна

Рускиот сенатор Алексеј Пушков изјави дека проширувањето на воената соработка меѓу НАТО и Украина е практично подготовка за војната со Русија. Како што истакна, излегувањето на Алијансата на границата со Русија би било „casus belli“ (латински термин што буквално значи...

НАТО веќе се „вовлече“ во Украина

НАТО се движи кон Русија, а Москва не може тоа да го остави без одговор, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. „Дури и без членството на Украина во НАТО, гледаме како Алијансата постепено почнува да навлегува на територијата на Украина....

НАТО ги постави условите за соработка со Русија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во петокот постави услови за работа со Русија на нејзиниот нов безбедносен предлог и понуди да работи со Москва за да се изгради нова доверба меѓу нив доколку земјата помогне да се намалат...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img