украина

Русија им предложи безбедносен пакт на САД

Кремљ во четвртокот соопшти дека Русија доставила нацрт-документи во кои се наведени безбедносните аранжмани за кои сака да преговара со Соединетите Држави и нивните сојузници во НАТО поради зголемените тензии околу Украина. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека висок...

Зеленски: Не дај Боже да влеземе во вojна со Русија

Претседателот на Украина Владимир Зеленски изјави дека не сака конфликт со Русија поради потенцијалниот голем број жртви. „Имаме само еден формат во случај на ескалација од Русија. Сепак, она што го слушам - повеќето земји од ЕУ и од Источното...

Британија ја предупреди Русија

Британскиот премиер Борис Џонсон го предупреди рускиот претседател Владимир Путин дека секоја дестабилизирачка акција против Украина би била стратешка грешка со значителни последици, соопшти Даунинг стрит. Даунинг стрит рече дека Џонсон „ја нагласи посветеноста на Обединетото Кралство на територијалниот интегритет...

„Не паѓајте во Руската замка“ – Предупредува премиерката на Естониа

Не може да се дозволи рускиот воен притисок да влијае на тоа кој може да се приклучи на Европската унија и НАТО, предупреди Каја Калас, премиерка на Естонија, пред двата клучни состаноци за односите на блокот со нејзините соседи. Со...

Германија ја предупреди Русија

Германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок во вторникот разговараше со нејзиниот руски колега Сергеј Лавров, порачувајќи му дека „територијалниот интегритет на Украина не смее да биде нарушен“. Министерството за надворешни работи на Твитер објави дека двајцата врвни дипломати телефонски...

Парамилитарни формации поврзани со Русија под санкции на ЕУ

Министрите за надворешни работи на ЕУ во понеделникот одлучија да воведат санкции за рускиот приватен воен изведувач Вагнер, како и за осум поединци и три ентитети поврзани со групата. - Пишува ПОЛИТИКО Санкциите вклучуваат забрани за патување и замрзнување на...

Министрите за надворешни работи на ЕУ ќе разговараат за санкциите против Русија поради заканата за Украина

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска ќе разговараат за нови санкции за да ја одвратат Русија од инвазија врз соседна Украина, откако Москва трупа војници долж границата, јави ДПА, повикувајќи се на европски дипломати. Тензиите растат со недели поради...

Г7 ја предупреди Русија на тешки последици доколку ја нападне Украина

Шефовите на дипломатиите на групата седум најразвиени демократии (Г7) денеска ја предупреди Русија за „тешките последици” доколку претседателот Владимир Путин ја напдне Украина, се наведува во нацрт-изјавата што ја добија британските медиуми. На самитот во северниот англиски град Ливерпул, претставниците...

Бајден: САД ќе испратат војници во Источна Европа при евентуална инвазија на Русија врз Украина

САД имаат намера да испратат војници не во Украина, туку во соседните НАТО земји, во случај на евентуална инвазија на Русија. Ова синоќа го соопшти американскиот претседател Џо Бајден, одговарајќи на прашања на новинари во Вилмингтон, во државата Делавер, каде...

Столтенберг го одби ветото на Русија за евентуалното членство на Украина во НАТО

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг се спротивстави на секакво вмешување на Русија во врските меѓу Алијансата и Украина, не сакајќи да го одбие евентуалното членство на Киев во нејзините редови, што јасно го побара Москва. -Само триесетте членки на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img