украина

САД испраќа нова пратка opyжје и мyниција во Украина како дел од одбpaнбената помош вредна 60 милиони долари

САД ќе испратат оружје и муниција во Украина оваа недела, односно последната серија воена помош планирана за годинава, изјави портпаролот на Пентагон Џон Кирби. „Американскиот претседател Џозеф Бајден одобри пакет одбранбена помош од 60 милиони долари, а последниот дел ќе...

Путин објасни кои ќе бидат поcледиците од членството на Украина во НАТО

Проширувањето на НАТО на исток на сметка на Украина е едно од најважните безбедносни прашања за Русија од стратешка перспектива, изјави рускиот претседател Владимир Путин. „Постојано зборуваме за тоа, јавно, ги предупредуваме нашите партнери дека тоа е неприфатливо за нас....

САД и Европа спремни за Руска инвазија на Украина

Соединетите Американски Држави се координираа со европските сојузници пред разговорот на претседателот Џо Бајден со рускиот претседател Владимир Путин во вторник, за пакет финансиски санкции што ќе наметнат „значајна и тешка економска штета за руската економија“ доколку Путин започне...

Нови санкции за Русија бараат Полска, Литванија и Украина

Новите санкции против Русија треба да бидат воведени како одговор на нејзиниот агресивен пристап кон Украина, според полскиот претседател Анджеј Дуда и неговите колеги од Литванија и Украина Гитанас Науседа и Володимир Зеленски. Полските и литванските лидери ја потврдија поддршката...

„Вашингтон пост“: Русија подготвува офанзива врз Украина со околу 175.000 војници

Русија подготвува офанзива врз Украина која би вклучувала до 175.000 војници и тоа веќе следната година, јави „Вашингтон пост“. Москва се подготвува да почне офанзива со „100 баталјони составени од тактички групи со проценета сила од 175.000 луѓе“, а во...

Уапсени тројца агенти на украинската тајна служба

На конференцијата за европска безбедност во Шведска, Лавров ја презентираше идејата за нов европски безбедносен пакт за да се обиде да го спречи НАТО да се прошири понатаму на исток. Американскиот државен секретар Антони Блинкен предупреди на „сериозни последици“ доколку...

(Видео) Паника во Украина: Се запали опремата за гласање во парламентот

Необична ситуација се случила во Украина, а на видеото објавено на социјалните мрежи е прикажан наводен пожар во парламентот. Имено, во салата наменета за седниците на парламентот на Украина на денешната собраниска седница дошло до неисправност во опремата за гласање...

Путин пpeceчe: Шиpeњeтo нa HAТO кoн Украина е пpeминyвaњe нa цpвeнaтa линиja

Рускиот претседател Владимир Путин денеска му соопштил на својот белоруски колега Александар Лукашенко дека проширувањето на НАТО кон Украина за Москва ќе значи дека е помината црвената линија, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. -Претседателот Путин претходно кажа дека тоа...

САД ќе одвои 60 милиони долари за помош на Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден нареди да се одвојат 60 милиони долари за помош на Украина, соопшти Белата куќа. Средствата, како што е наведено во меморандумот што го потпиша, ќе бидат распределени од буџетот на Пентагон. Треба да се потсети дека украинскиот...

Прoнаjдeни мacoвни гpoбници во Укpaина: Оcтaтoци од илјaдници жpтви на чиcтките на Стaлин

Во околината на Одеса се пронајдени масовни гробници со остатоци од илјадници лица убиени во чистките на Сталин во триесеттите години на минатиот век, што е една од најголемите такви масовни гробници во Украина, соопштија властите во средата, пренесува...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img