унгарија

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто во работна посета на Скопје

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, утре ќе го пречека министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, кој ќе престојува во еднодневна работна посета на нашата земја. Како што информираат од Министерството за надворешни работи, во фокус...

Орбан појаснува: Со Германија се скаравме поради мигрантите

Унгарскиот премиер Виктор Орбан напиша дека обновувањето на соработката меѓу европските влади ќе бара „натчовечки напори“ откако германската канцеларка Ангела Меркел ќе се пензионира. „Едно е сигурно: ерата на двосмисленост, скришум политика и лебдеење заврши со Меркел“, напиша Орбан, додавајќи:...

Средба на претседателот на Собранието Џафери со неговиот унгарски колега Ковер

На маргините на десеттиот состанок на претседатели на парламенти на земјите од Југоисточна Европа посветен на проширувањето, што се одржува во Будимпешта, претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска оствари средба со неговиот колега од Собранието на...

Орбан: Boвeдyвaњeтo кapaнтин би бил нeкopeктeн пoтeг кoн вeќe вakциниpaнитe

Во денешната изјава, премиерот на Унгарија, Виктор Орбан истакна дека воведувањето на нов карантин поради коронавирусот, бил бил сосема некоректен потег кон веќе вакцинираните граѓани. Но, дополни, дека доколку се вметнат некои нови рестрикции, ковид-сертификатот би имал голема улога. Генерална...

(Видео) Унгарија го слави Денот на нацијата со 40 минутен спектакуларен огномет

Празничниот огномет кој се одржува во Будимпешта над Дунав има традиција од речиси 200 години: постои запис за првиот огномет по повод Денот на Свети Стефан во 1829 година. Оттогаш, атракцијата се обновува од година во година и се...

Унгарија не сака авганистански бeгалци: „Нема да дозволиме да станеме жариште на меѓународниот тepopизам или точка за масовна мигрaција“

Унгарија нема да дозволи неограничен пристап до мигрантите од Авганистан, изјави денеска претставник на Министерството за надворешни работи. Државниот секретар Левент Маѓар рече дека светот е сведок на „целосен воен и политички колапс на Авганистан“ по повлекувањето на американските војници...

Унгapcкaтa миниcтepкa зa пpaвaдa: ЕУ нe нaпaѓa бидejќи зaштитaтa нa ceмejcтвoтo ни e пpиopитeт

„Нападите без преседан на Брисел врз Унгарија следуваа само затоа што заштитата на децата и семејствата останува наш приоритет, и во тој поглед не сме подготвени да дозволиме ЛГБТ лобија да влезат во нашите училишта и градинки, напиша на...

А, што треба да прави Груевски во Унгарија, да го чита Тричковски?

Кога единствени вести во државата се брадата на премиерот, маичката Астон Мартин и во која теретана вежбаат политичарите, веројатно најинтересна и најсериозна е онаа за фирмата на Никола Груевски. Живееме во држава во која ништо не се случува сериозно. Како...

Сорос стои зад нaпaдите врз унгарската влада, обвинyва унгарската министерка за правда

Унгарската министерка за правда Јудит Варга изјави дека финансиерот Џорџ Сорос стои зад новите напади врз Владата на Унгарија поради наводното нарушување на слободата на медиумите. Одговарајќи и на надзорната агенција Репортери без граници (РСФ), кои редовно го ставаат премиерот...

„Залудни се напорите на ЕУ“: Орбан со експресна реакција на ултиматумот на ЕУ поради законот пpoтив ЛГБТ пpoпагандата во училиштата

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и постави ултиматум на Унгарија, велејќи дека земјата мора да го смени новиот закон, кој, како што тврди, ги крши правата на ЛГБТ или во спротивно ќе се соочи со поведување...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Boosting Your Deposit Limits on Go88 A Comprehensive Guide

If you're an avid online gambler, you've probably come across the popular online casino platform Go88. It offers a...
- Advertisement -spot_img