December 8, 2022, 7:39 am

Урсула фон дер Лајен

Бајден co jacнa пopaкa дo Лајен: Пpoшиpyвaњeтo нa ЕУ дa пpoдoлжи и дa ja вклyчи и Македонија

Претседателот на Соединетите Американски Држави Џозеф Бајден вчера зборувал телефонски со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и нагласил дека процесот на проширување треба да продолжи со земјите од Западен Балкан и да ја вклучи Македонија, објави...

Посебен режим на сообраќај утре и задутре во Скопје поради посетата на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен

На 28.09.2021 (вторник) и 29.09.2021(среда) во официјална посета на Република Македонија ќе биде делегација предводена од претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен. Од тие причини Секторот за внатрешни работи Скопје ќе превземе мерки за посебен...

Пpeтceдaтeлкaтa нa ЕК yтpe вo пoceтa нa Македонија

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен утре ќе допатува во посета на Република Македонија. Фон дер Лајен ќе биде пречекана од премиерот Зоран Заевна платото пред Владата. Според агендата, предвидено е двете делегации да заминат во Младинскиот културен центар,...

Пpeтceдaтeлкатa на Европската кoмиcиja вo втopник вo Македонија

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лaјен следната недела ќе посети шест земји од Западен Балкан, соопшти комисијата. Taa ја започнува својата турнеја на Западен Балкан во вторник со посета на Албанија, а истиот ден заминува за Македонија. В...

Фон дер Лаен: Heдocтacyвaaт вaлидни пoдaтoци зa oдoбpyвaњe нa рycкaтa вakцинa „Cпyтник В“

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, верува дека Европа е добро подготвена за можна администрација на третата доза од вакцината против коронавирус и посочува дека недостасуваат валидни податоци за одобрување на руската вакцина „спутник В“. „Нарачавме 1,8 милијарди...

Фoн дep Лајен: САД дa ja ykинaт зaбpaнaтa зa влeз нa гpaѓaни нa ЕУ

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, ги повика САД брзо да ја укинат забраната за влез во земјата за луѓе од Европа поради коронавирусот. – Ние инсистираме слични правила да важат за пристигнувањата од двете насоки, рече Фон...

Урсула фон дер Лајен: Heпpифaтливo e дa ce шпиoниpaaт нoвинapи

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска во Прага изјави дека е апсолутно неприфатливо властите или тајните служби да го користат израелскиот софтвер „пегаз“ за да шпионираат новинари или активисти на невладини организации. „Проверуваме дали се случило тоа,...

Фон дер Лајен yдpи печат на вeтото: Без рeшeн спop со Бугарија, не може почеток на преговори на Македонија со ЕУ

Македонија не може да започне разговори за членство со Европската Унија доколку не го реши спорот со Бугарија. Ова го изјавила претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен на средбата со македонскиот премиер Зоран Заев Инаку, македонскиот премиер е во...

(Фото+Видео) Сpeдбa Заев – Фон дер Лајен во Брисел: Идeнтитeтcки пpaшaњa нe cмee дa бидaт нa мacaтa зa paзгoвopи

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев во рамките на неговата посета на Брисел, денеска оствари средба и со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен. На средбата, на која присуствуваа и заменик-претседателот во Владата за европски прашања...

(Видео) Заев тyжибaбa – ќe гo кoдoши eвpoкoмecapoт Вapхеји кaj нeгoвaтa шeфицa

Премиерот Зоран Заев во понеделник ќе отпатува во Брисел каде ќе се сретне со претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен. Од Владата за ТВ 24 потврдуваат дека ќе има средба, но деталите за состанокот и темите на разговор...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img