устав

Датумите можеби кријат скриена политичка порака

Датумите (можеби) кријат скриена политичка порака...Дали датумите на големите настани се бираат случајно или имаат во себе некаква скриена порака?Во поновата историја на Македонија пречесто се појавуваат исти датуми на кои се случуваат крупни и значајни настани за нашата...

Ќе се менува српскиот Устав – Дачиќ повика на сенароден референдум

Претседателот на српскиот парламент Ивица Дачиќ повика на референдум за измена на Уставот на земјата да се одржи на 16 јануари 2022 година. Дачиќ ја потпиша Одлуката за распишување на сенароден референдум за потврдување на Законот за изменување и дополнување...

Триесет години од донесувањето на Уставот

Република Македонија денеска одбележува 30 години од донесувањето на првиот Устав по прогласувањето на независноста. Граѓаните на референдумот одржан на 8 септември 1991 година ја изразија својата волја и го дадоа својот глас земјата да се конституира како суверена и...

Што пpeдвидyвaaт Уcтaвoт и coбpaниcкиoт Дeлoвник пo ocтaвкaта нa пpeмиepoт?

Уставот на Македонија и собранискиот Деловник ја регулираат постапката во случај на оставка на претседателот на Владата. Во членот 93 од Уставот е наведено дека „Оставката на претседателот на Владата, неговата смрт или трајната спреченост да ја врши функцијата, повлекуваат...

3aeB: Џафери постапи спротивно на Уставот, но нема да побарам одговорност

Талат Џафери спротивно на Уставот се обрати во Парламентот на ЕУ и точно е да се каже дека имаше три сесии, на двете сесии зборуваше на македонски јазик, на третата зборуваше на албански јазик. -Нема да побарам одговорност затоа што...

На есен референдум во Србија за промена на Уставот

Утре Собранието на Србија ќе расправа за предлогот за промена на Уставот на Србија, а претседателот на парламентот Ивица Дачиќ оценува дека е реално сегашното свикување пратеници да ја заврши таа работа до крајот и да се одржи референдумот...

Србија започнува постапка за промена на уставот

На консултациите на премиерот на Србија, Ана Брнабиќ, со претседателот на Собранието, Ивица Дачиќ и министерката за правда, Маја Поповиќ, беше одлучено да се поведе постапка за промена на Уставот на Србија во областа на правдата. По тој повод беше...

Српската влада го ycвои прeдлогот за промена на Уставот

Денес, Владата на Србија усвои предлог за промена на Уставот во делот што се однесува на судовите и јавните обвинителства и другите последователни делови на највисокиот општ правен акт. Според соопштението од денешната седница на Владата, со оваа иницијатива, Владата...

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС:ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НЕ ГО ПРЕКРШИ УСТАВОТ, ЈА СПАСИ ДРЖАВАТА И НАЦИЈАТА ОД ВЕЛЕПРЕДАВСТВОТО НА ПАРЛАМЕНТАРНОТО МНОЗИНСТВО И ВЛАДАТА!

17 март 2018 година, Торонто, Канада   - Претседателот на Републиката не го прекрши Уставот со непотпишувањето на указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците, туку ја спаси нацијата и државата од велепредавството на парламентарното мнозинство и Владата! Тие...

КЛИМОВСКИ: Ветото на Претседателот има суспензивен карактер-едно од најзначајните средства на влијанието на претседателот во законодавната сфера

Во компаративното уставно право, ветото претставува едно од најзначајните средства на влијанието на претседателот во законодавната сфера. Тоа е израз на моќта на претседателот, тоа како што вели Вудру Вилсон „најстрашен прерогатив“ на претседателот, вели професорот по уставно право...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Nhà Cái FABET – Một Điểm Đến Uy Tín Cho Cá Cược Bóng Đá

Cá cược bóng đá ngày càng trở nên phổ biến trên toàn thế giới, và việc chọn một nhà...
- Advertisement -spot_img