устав

СИТЕЛ:Промената на името ќе биде во три фази- последната подразбира промена на Устав и на лични документи

Во предлогот од медијаторот Метју Нимиц во спорот за името со Грција се дефинирани три фази на употреба и имплементација на финалното решение кое би го постигнале Македонија и Грција. Според дипломатски ивори до кои дојде Сител, се вели...

БИЛАТЕРАЛНА СРЕДБА ПУТИН – ИВАНОВ: Кризата во Македонија да се реши согласно Уставот!

Русија следи се што се случува во Македонија. Кризата треба да се реши со авторитетот на претседателот Иванов и следење на Уставот – порача рускиот претседател Владимир Путин Решавање на политичката криза во рамки на Уставот и законите на Македонија,...

ДАШТЕВСКИ: Владата без мандат ќе биде противуставна

Формирање влада без мандат од претседателот Ѓорге Иванов ќе биде спротивно на уставот и за таквата влада ќе треба да одлучува Уставниот суд, смета професорот и аналитичар Александар Даштевски. Тој во емисијата Пулт на Радио Слободна Макеоднија посочи дека...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Getting Started with the 82 Lottery App A Comprehensive Guide

Have you ever dreamed of winning big in the lottery? With the 82 Lottery App, you can turn that...
- Advertisement -spot_img