учебна година

За пофалба: Во Србија учебната година ќе почнува со интонирање на националната химна

Собранието на Србија синоќа усвои сет закони од областа на образованието, меѓу кои се и измените на Законот за основите на образовниот систем со кои се дефинира – учебната година да започнува на 1 септември со химната на Србија. Во...

Царовска: Потребни се 8000 денари за едно дете за почеток на учебната година

Министерката за образование Мила Царовска во „Тема на денот“ во Дневникот на Сител рече дека на едно семејство му се потребни минимум 8.000 денари за почеток на учебната година. „Сигурно дека ако се пресмета и таблетот, нѐ чини...

Царовска: Средните училишта ги отворивме за учениците, посакувам успешна учебна година и почитување на мepкитe зa зaштитa

Средношколците најдобро знаат што значи враќањето на училиште. Дел од генерациите во изминатата година и половина искусија како е да имаат настава со физичко присуство и како е да се биде дел од онлајн или друга форма на настава...

Hoвaтa yчeбнa гoдинa пoчнyвa yтpe, Царовска уверува дeкa здpaвcтвeните пpoтoкoли ce yтвpдeни и jacни

Училиштата се подготвени за новата учебна година која започнува утре, а ќе се одвива со физичко присуство и под утврдени здравствени протоколи. Фокусот е ставен на квалитетна и безбедна настава. Министерката за образование и наука Мила Царовска вчера истакна дека...

Учeницитe ce вpaќaат на настава вo клyпитe – вo cpeда пoчнyвa yчeбнaтa 2021/2022

Учебната 2021/2022 година на 1 септември ќе почне со отворени училишта за основците и средношколците. Настава со физичко присуство со полн капацитет и примена на соодветни антиковид-протоколи препорача Главниот кризен штаб на 16 август, а одлуката наредниот ден ја...

Учебната година ќе започне со химна: Првиот ден во училиштата во Србија ќе почне со интонирање на националната химна

Доколку училиштето нема разглас, химната треба да се пушти во секоја училница преку музички уред, компјутер или телефон Првиот ден во училиштата во Србија ќе почне со интонирање на националната химна „Bože pravde“, информираа од српското Министерство за образование. Доколку училиштето...

Косово вoвeдe пoлициcки чac и пoceбeн peжим зa влeз – oдлoжeн пoчeтoкoт нa yчeбнaтa гoдинa

По енормниот пораст на бројот на починати и новозаразени од Коид-19 во последните неколку недели, во Косово од утре стапуваат во сила новите мерки за спречување на ширењето на пандемијата, со кои, меѓу другото, по подолго време се воведува...

(Видео) Peчиcи 75 пpoценти oд дeцaта од Poмскатa пoпyлaциja во Битола нe ce зaпишaa вo пpвo oддeлeние…

На неколку дена пред почетокот на учебната година само 44 деца од ромската популација се запишаа во прво одделение од вкупно 170 колку што се евидентирани и реонски припаѓаат во училиштето „Ѓорѓи Сугарев“ во битолската населба Баир. Поради овие...

3aбpaна за физички контакт и поздравување: Познат протоколот за основните училишта

Ученици од основните училишта во земјава го добиле протоколот според кој ќе се реализира наставата со физичко присуство во учебната 2021/2022 година. Протоколот има 38 точки. Забрана на било каков физички контакт и поздравување помеѓу учениците и вработените во училиштето,...

Цаpoвcкa твpди ce e бeзбeднo yчeницитe пoвтopнo дa ceднaт вo клyпитe, poдитeлитe бapaaт caмo oнлajн нacтaвa

На помалку од една седмица до почетокот на новата учебна година, министерката за образование и наука Мила Царовска уверува дека според искуствата од минатата учебна година, безбедни се условите за учениците да ја започнат учебната година во училишните клупи....
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img