August 19, 2022, 12:46 am

ујп

„Народ му дава шут-карта како најкорумпиран градоначалник во историјата на главниот град, а они со зорле го местат за нов министер за транспорт.“ –...

Димитар Апасиев, предводникот на „Левица“, смета дека политички не е правилно поранешниот градоначалник на Скопје, Петре Шилегов, да биде нов министер за транспорт и врски во ситуација кога ги загубил локалните избори. „Народ му дава шут-карта како најкорумпиран градоначалник во...

(Видео) Ce cлyчyва: Bpaбoтeн во УJП си задpeмa вo кaнцeлapиja

Вработен во Управата за јавни приходи денеска е снимен како спие на работното место. На видеото, кое до порталот „Pa Censure“ го испратил читател, се гледа како службеникот дреме седејќи на работната маса. Според објавата на порталот, службеникот спиел повеќе...

УЈП не блokирала ниту една сметка на газдите за нeисплатена плата

Управата за јавни приходи во текот на 2020 на газдите не им блокирала ниту една сметка за неисплатени плати кон работниците. Ова го покажува билансот за неподмирените дваачки од бруто-исплатите за здравствено, пензиско и социјално осигурување, како и персоналниот...

УЈП co вaжнa инфopмaциja зa гpaѓaнитe: Ha 31 мaj иcтeкyвa зaкoнcкиoт poк зa пoтвpдa или кopeкцијa нa ГДП за 2020

Управата за јавни приходи ги информира граѓаните дека на 31 мај 2021 година истекува законскиот рок за потврда или корекција на Годишните даночни пријави (ГДП) за доходот што го оствариле во текот на 2020 година. Заклучно со овој рок, даночните...

Важно известување oд УЈП за гpaѓaнитe кoи cкeниpaaт фиcкaлни cмeтки – eвe штo тpeбa дa знaeтe

Почнаа исплатите. Се враќаат пари за скенираните сметки во првото тромесечје односно во јануари, февруари и март. Во ова тромесечје граѓаните скенирале 67.255. 511 фискални сметки, а прометот изнесува 32.434.528.850 денари. Од УЈП информираат дека на сите ќе им се...

УЈП со вaжнo извecтyвaњe дo фиpмитe кoи кopиcтeлe cyбвeнциoниpaњe пpидoнecи

Работодавачите кои го искористиле правото на субвенционирање за исплата на придонеси од задолжително социјално осигурување, согласно Уредбата со законска сила за субвенционирање на исплата на придонеси од задолжително социјално осигурување за време на вонредна состојба, должни се примените финансиски...

За четири денови пролонгиран рокот за ДДВ пријави

Управата за јавни приходи – УЈП, го пролонгира за 4 дена рокот до кој може да се поднесуваат ДДВ пријавите. Причина за ова, како што соопштуваат од УЈП, е воведувањето на нов образец ДДВ 04 согласно измените и дополнувањата на...

(Видео) УЈП нajaвyвa пpoлoнгиpaњe нa poкoт зa пoднecyвaњe дaнoчнa пpиjaвa, cмeткoвoдителите најавуваат пpoтecт

Фирмите овој месец наместо до 25 јануари данокот за додадена вредност ќе можат да го пријавуваат до 29ти. Директорката на управата за Јавни приходи попладнево на Фејсбук го објави продолжувањето на рокот за даночната пријава. увидено е отежнато поднесување на...

Струмички „Тртерол“ земал пари, а не исплатил плата, дали за другарите на Заев не важат законите?!

Управата за јавни приходи го објави списокот на фирми кои не ги исплатиле плати на работниците иако добиле државна помош за исплата на плати за месец ноември, меѓу кои е и фирмата Тритерол увоз извор ДООЕЛ Струмица која е...

Лукаревска: Ќе бидат блокирани сметките на работодавците кои не исплатиле финансиска помош

Платата за ноември 2020 година не ја примиле 782 вработени од 245 работодавци кои користат финансиска помош од државата како една од владините мерка за справување со пандемијата од Ковид-19, рече директорката на УЈП, Сања Лукаревска. – За овие 245 работодавци изготвени се опомени...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img