August 18, 2022, 11:06 pm

Фајзер и Бионтек вакцина

Деца вакцинирани со неодобрена вакцина во Германија

Неколку деца во Германија случајно биле вакцинирани против Ковид-19, со вакцина што не е се уште одобрена за нивната возрасна група, јави германската медиумска агенција ДПА. Во Центарот за вакцинација во округот Олпе во покраината Северна Рајна-Вестфалија, на неколку деца...

Ќе се вакцинираат деца од 5 до 11 години во Шпанија

Шпанската Комисија за јавно здравје и здравствените претставници на 17-те региони во земјата во вторникот ја одобрија новата стратегија против КОВИД-19, што овозможува вакцинација на деца на возраст од 5 до 11 години, во новата вакцинална кампања што треба...

Од Фајзер велат дека најверојатно ќе треба и трета доза

Фармацевтската компанија „Фајзер“ денес објави дека започнала со тестирање на третата доза од својата вакцина како дел од стратегијата за заштита од мутирани соеви на коронавирус. Здравствените власти велат дека првата генерација на вакцини против ковид 19 сè уште штити...

За утре најавена втората кутија – пратка од Србија од вакцините Фајзер и Бионтек

Министерот за здравство Венко Филипче на граничниот премин Табановце утре во 13.00 часот, ќе ја пречека делегацијата предводена од министерот за здравство на Република Србија Златибор Лончар кој ќе ја предаде втората пратка од осумте илјади вакцини од компанијата...

Вакцината за Ковид-19 на Фајзер и Биотек почна да се тестира на бремени жени

Фајзер и Бионтек започнаа меѓународна студија на 4.000 волонтери за да се процени безбедноста и ефективноста на нивната вакцина против коронавирус кај здрави бремени жени, објави Ројтерс, повикувајќи се на двете компании. Идните мајки се изложени на поголем ризик од...

Откриена причината за загриженост – Вакцината на Фајзер и Бионтек немоќна пред новиот јужноафрикански сој на ковид-19

Лабораториска студија на Универзитетот во Тексас (UTMB) открила дека јужноафриканскиот вид на Ковид-19 може да го намали нивото на антитела по вакцината на „Фајзер/Бионтек“ за две третини, соопшти компанијата „Фајзер/Бионтек“. Студијата покажа дека вакцината и натаму е способна да го...

Урсула: Дополнителни 300 милиони дози но до крајот на 2021

Претседателот на Европската комисија, Урсула Фон дер Лајен, денес изјави дека Европската унија обезбеди дополнителни 300 милиони дози од вакцината Фазјер - Бионтек, и со тоа двојно се зголеми бројот на оваа вакцина наменета за ЕУ ​​и нејзините соседи. Фон...

Кај лицата со историја на реакции на вакцини вакцинирањето се врши под надзор

Aмериканските здравствени власти соопштија дека има шест случаи на сериозни алергиски реакции кај повеќе од 250.000 луѓе вакцинирани против вакцината коронавирус. Центарот за контрола и превенција (ЦДЦ) на болести изјави дека до саботата наутро, повеќе од 272 000 луѓе биле...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img