Фајзер

Таблетата на „Фајзер“ е прво одобрено лекарство против Ковид-19

Американската агенција за лекови (ФДА) го одобри итна употреба против Ковид-19 првото лекарство што е важна фаза во борбата против пандемијата, и може да им овозможи на милиони пациенти да добијат третман. -Ова одобрување обезбедува ново средство за борба против...

Фон дер Лајен: ЕУ нарача 180 милиони вакцини Фајзер адаптирани за Омикрон

Европската унија нарача повеќе од 180 милиони дози од вакцината „Фајзер/Бионтек“, прилагодена за варијантата Омикрон, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. Фон дер Лајен рече дека лидерите на ЕУ активирале клаузули во договорите потпишани со производителите на...

„Три дози од Фајзер штитат од сојот омикрон, но четири пати помалку од делта сојот“?

Израелските научници вчера објавија дека откриле дека тројната вакцина против коронавирус со вакцината на Фајзер/БиоНТек обезбедува значителна заштита од нова варијанта на омикрон. Заклучоците од истражувањето се слични со оние шро претходно неделава беа презентирани од БооНТек и Фајзер, што...

Две дози вакцина не ја спречуваат заразата со Oмикрон

Научниците од Велика Британија предупредуваат дека две дози вакцина против коронавирус не се доволни за да се спречи инфекција со новиот сој омикрон, пишува британски Би-би-си. Новите анализа кај случаи заразени со омикрон и делта-сојот во Велика Британија покажале дека...

Фајзер/Бионтек: Две дози на вакцина можеби нема да обезбедат доволна заштита од варијантата Омикрон

Прелиминарните лабораториски студии покажуваат дека две дози од вакцината Фајзер/Бионтек можеби нема да обезбедат доволна заштита од варијантата на коронавирусот, Омикрон, но три дози можат да ја неутрализираат, соопштија компаниите во соопштението. „Примероците од луѓе кои имале две дози од...

Студија ја открива ефикасноста на вакцините на Фајзер против варијантата Омикрон

Варијантата Омикрон на коронавирусот може делумно да ја избегне заштитата од две дози на Pfizer и  BioNTech, објави раководителот на истражувачката лабораторија на Африканскиот здравствен истражувачки институт во Јужна Африка, пренесува Ројтерс. Сепак, студијата покажа дека крвта од луѓе кои примиле...

„Фајзер“ плаќал експерти да ја дискредитираат вакцината на „АстраЗенека“?

Професорот сер Ендрју Полард, директор на оксфордската група која ја разви вакцината „Астра Зенека“, исто така ги отфрли тврдењата и предупреди на опасност од ширење дезинформации Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ е обвинет дека плаќал експерти за да се дискредитира вакцината против...

Вакцините за новиот сој ќе бидат готови за 100 дена, тврди „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот вид – познат како B.1.1.529 – има некои „загрижувачки“ мутации, а раните докази сугерираат дека носи зголемен ризик од реинфекција. Исто...

ЕМА ја одобри вакцината Фајзер за деца од 5 до 11 години

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се одобри употребата на вакцината Фајзер и кај децата од 5 до 11 години. Оваа вакцина е веќе одобрена за употреба кај деца кои имаат полни 12 години. Кај децата кои се на возраст...

Во Фајзер украдени податоци за вакцината против Ковид-19

– Фајзер тужи долгогодишна вработена поради наводна кражба на „голем број“ доверливи документи, вклучувајќи и оние поврзани со вакцината против коронавирусот. Во тужбата поднесена во вторникот пред федералниот суд во Сан Диего, „Фајзер“ тврди дека станува збор за вработената Џун...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img