October 6, 2022, 8:40 pm

Фајзер

Србија oдoбpилa yвoз нa вakцинитe нa Фајзер, нapaчaлe 340.000 дoзи

Српската Агенција за лекови и медицински помагала (АЛИМС) денеска дала согласност за вакцините Pfizer / BioNTech против коронавирус, објавија белградските електронски медиуми. Србија веќе нарачала 340 000 дози на вакцината, а во тек е испитувањето на руската вакцина Спутник V,...

Фајзер се налути – Белгија ја објави цената на вакцината

Американската „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер „Бајонтек“, чија вакцина против Ковид 19 беше за првпат одобрена од западните регулатори, се меѓу групата добавувачи на вакцини на Европската унија, вклучително и Белгија. Портпаролката на американскиот производител на лекови „Бенелукс“, Елизабет Шрапен,...

Фајзер, Бионтек и Модерна ќe зapaбoтaт 32 милиjapди дoлapи cлeднaтa гoдинa

До пред неколку недели сè беше неизвесно, а потоа Велика Британија започна да ја користи вакцината, најпрво само за постара популација. Кон тоа се придружија и САД, и сега веќе можеме да зборуваме за „појасни бројки“, т.е. за тоа...

Meдицинcкa cecтpa oд Њујорк ja пpими пpвaтa вakцинa нa Фајзер пpoтив Koвид-19

Медицинска сестра од Њујорк е првата личност во САД што ја прими вакцината против коронавирусот на компанијата Фајзер. Нејзиното име е Сандра Линдзи и работи во Еврејскиот медицински центар на Лонг Ајленд. Од март таа работи на првата линија на фронтот со...

Вakцината на Фајзер одобрена за пилоти

Федералната управа за воздухопловство (ФАА) соопшти дека одобрила употреба на вакцината Фајзер/Бионтек против Ковид-19 за пилоти и контролори на летање. Американскиот воздухопловен регулатор информира дека пилотите и контролорите не смеат да летаат или да вршат безбедносни задачи 48 часа по...

„Фајзер“ ќе инвестира во Грција – ќе отвори 600 работни места

На дебатата, во рамките на 31-от Економски самит во Грција, на кој присуствуваше и извршниот директор на „Фајзер“, Алберт Бурлa, беше речено дека овој гигант од САД планира да инвестира во Грција и нејзината економија. Имено, Бурлa изјави дека неговата...

Германија контра Британија – Полека со вакцинирање

Германија донесе одлука за подолга постапка за одобрување на вакцината против Ковид 19, отколку Велика Британија, која по итна постапка ги одобри вакцините за Фајзер и Бионтек, рече министерот Јенс Спан. Постојат земји-членки, вклучително и Германија, кои би можеле да...

СЗО гo пoздpaви нaпpeдoкoт нa Фајзер и Бионтек oти зa зaпиpaњe нa пaндeмиjaтa пoтpeбнa e вakцинa зa милиjapди лyѓe

Светската здравствена организација го поздрави постигнатиот напредок во пронаоѓањето на ефикасна вакцина против коронавирусот. „Безбедните и ефикасни вакцини се моќна алатка во борбата против ковид -19. СЗО поддржува објавување на резултати за ефикасноста на кандидатите за вакцини за „Фајзер”и „Бионтек”,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img