October 6, 2022, 9:23 pm

Фајзер

Во земјава има вкупно 470 илјади вакцини „Фајзер“ и 20 илјади „АстраЗенека“, се очекува и донација од Италија

Предлог-мерките на Комисијата за заразни болести со кои се бара вработените во јавниот сектор на работното место да приложат сертификат за вакцинација, негативен ПЦР тест со важност од 72 часа кој ќе го прават на нивни трошок или сертификат...

„Фajзep“: Aнтивиpycнaтa пилyлa e 90% eфикacнa

Американскиот фармацевтски гигант „Фајзер“ објави дека неговиот експериментален лек се покажал многу ефикасен во намалувањето на развивањето на потешка форма на коронавирусот. „Фајзер“ објави дека неговата антивирусна пилула против коронавирус ја намалила стапката на хоспитализација и смртност за речиси 90...

ФДА ja oдoбри вakцинaтa нa „Фajзep“ зa дeцa oд 5 дo 11 гoдини

Американската агенција даде одобрување за итна употреба на вакцината бидејќи внимателно ги разгледаа резултатите кои ги спроведе Pfizer над повеќе од илјада деца. Одобрена е помала доза од вакцината за деца. Во вторник од ЦДЦ ќе дадат детална препорака за...

„Фајзер“ ќe вakциниpa цeл гpaд вo Бpaзил пpoтив Koвид-19 зa нayчни иcтpaжyвaња вpз лицa нaд 12 гoдини

Фајзер ќе ја проучува ефикасноста на својата вакцина против Ковид-19 со вакцинирање на целото население над 12 години во град во јужен Бразил, соопшти компанијата. Истражувањето ќе се спроведе во Толедо, кој има 143.000 жители, во западниот дел на државата...

„ЕМА“ oдoбpи „бycтер“ дoза со „Фajзеp“ и „Moдеpнa“

Европската агенција за лекови (ЕМА) за првпат издаде официјална препорака за дополнителна доза на вакцина „Ковид-19“, објави „Дер стандард“. ЕМА во понеделникот објави дека препорачува дополнителна доза на вакцини „бионтек/фајзер“ и „модерна“ што може да се даде на лица со...

Kооснoвaчкa нa кoмпaниjaтa кoja ja пpoизвeдyвa „Фajзep“ – Кopoнaтa ќe ocтaне co нac yштe нeкoлкy гoдини…

Коосновачката на фармацевтската компанија „Бионтек“, Озлем Туречи, рече дека коронавирусот сигурно ќе остане меѓу населението уште неколку години. Во изјава за американските медиуми Туречи нагласи дека светот се уште се бори против коронавирусот и дека компанијата, која заедно со „Фајзер“...

Диpeктopoт нa „Фajзep“ cмeтa дeкa ќe тpeбa гoдишнa вakцинaциja пpoтив Koвид-19

Директорот на американската фармацевтска компанија Фајзер, Алберт Бурла изјави дека светот за една година ќе се врати во нормала по пандемијата, при тоа најавувајќи годишна вакцинација против Ковид-19. – Мислам дека ќе можеме да се врати на нормалното. Но, тоа...

Македонија oд Бугарија доби дoнaциja oд 50 илjaди вakцини нa „Фajзep“

Македонија вчера ја прими донацијата од над 50.000 вакцини „Фајзер“ од Бугарија, напиша утрово на Твитер министерот за надворешни работи Бујар Османи. – Вакцините веќе се дистрибуирани и подготвени да се употребат. Важен гест на пријателство и солидарност, напиша Османи. Бугарското...

Дaли „Фajзep“ вakцинaтa ќe ce oдoбpи и зa дeцa oд 5-11 гoдини?

Здравствените власти во САД сметаар дека вакцината против ковид-19 на компанијата „Фајзер“ за деца од 5 до 11 години може да биде одобрена до крајот на октомври, изјавиле денеска два неименувани извори за Ројтерс. Временската рамка се заснова на очекувањето...

Haмecтo дa ги фpлaт, ќe ни ги дaдaт нac: Бугарија ќe и дoниpa нa Македонија вakцини „Фајзep“ co иcтeчeн poк

Бугарското собрание денеска со 146 гласа „за“ ја ратификуваше спогодбата за донација на 51.480 дози од вакцината „Фајзер“ на Македонија. Рокот на овие вакцини им истекува на 30 септември. Пред гласањето, бугарскиот министер за здравство Стојчо Кацаров кажа дека ако...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img