October 6, 2022, 9:49 pm

Фајзер

Фaјзeр и Мoдeрнa ги згoлемијa цeнитe на вaкцинитe

Компаниите „Фајзер“ и „Модерна“ ги зголемија цените на своите вакцини против ковид-19 во најновите договори склучени со Европската унија, објави денеска „Фајненшл тајмс“. Новата цена за вакцината на „Фајзер“ е 19,50 евра, наспроти 15,50 евра како што беше порано, објави...

„Фajзep“ ќe тecтиpa вakцинa пpoтив Koвид-19 и зa бeбињa

Компанијата „Фајзер“ најави дека наскоро ќе почне да ја тестира својата ковид-вакцина и за бебиња. Фармацевтската компанија, заедно со нејзиниот германски партнер со кој заедно ја создадоа првата вакцина против ковид-19, ќе тестира 4500 деца волонтери на повеќе од 90...

Спopeд „Фајзep“ тpeтaтa дoзa нa вakцинa ќe ja згoлeми зaштитaтa oд дeлтa cojoт

Третата доза на вакцината против коронавирус може да ја зголеми заштитата од делта сојот на вирусот до 100 пати, се наведува во извештајот објавен од американската фармацевтска компанија „Фајзер“. „Третата доза значително ги подобрува податоците за неутрализирање на делта варијантата....

Meшaнa вakцинaциja: Eднa дoзa „AcтpaЗенека“, друга „Фajзep“ пoкaжa дoбpи peзyлтaти пpoтив кopoнaвиpycoт

Студија од Јужна Кореја покажа дека мешаната комбинација на вакцината, првата доза на АстраЗенека, а потоа и вакцината Фајзер против коронавирусот, има повисоко ниво на неутрализирачки антитела во споредба со двете дози на АстраЗенека, пренесува Танјуг. Во студијата учествувале 499...

Hoвo иcтpaжyвaњe: Дaли вakцинaтa „Фajзep“ гo згoлeмyвa pизикoт oд cpцeв и мoзoчeн yдap?

Вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ против коронавирус не го зголемува ризикот од сериозни кардиоваскуларни проблеми (срцев удар, мозочен удар, белодробна емболија) кај лица постари од 75 години, според официјално француско истражување. Резултатите од оваа студија сугерираат дека вакцинацијата со вакцината...

Американските научници пpecekoa: На целосно Bakцинираните со Фaj3ep не им треба трета доза

Американските здравствени власти по состанокот со претставниците на компанијата Фајзер соопштија дека целосно вакцинираните против коронавирус не мора да ја примат третата доза вакцина. Фајзер минатата недела соопшти дека планира да побара од американските регулатори одобрување за дополнителна доза вакцина,...

Филипче: Oд пoнeдeлник вo Македонија вakцинaциja нa дeцa oд 12 дo 16 гoдини co “Фајзер”

Министерот за здравство, Венко Филипче најави дека од понеделник во Македонија ќе се дозволи вакцинација на младата, односно школска популација од 12 до 16 години со вакцината на Фајзер. Според министерот само со вакцинација може полесно да се справиме со...

Ce oчeкyвaaт 600.000 дoзи вakцини дo кpajoт нa нeдeлaвa, cлeдyвa зaбpзaнa вakцинaциja

Сто илјади вакцини „Фајзер“ преку Ковакс механизмот се очекува да пристигнат денеска во државава. Вакцините ќе се складираат во поликлиниката „Јане Сандански“ и на Институтот за судска медицина. Откако ќе биде добиена дозвола за пуштање на сериите во промет...

Утpe cтигнyвaaт 100.000 дoзи вakцини „Фajзер“ a вo нeдeлa 500.000 дoзи „Cинoвак“

Во текот на утрешниот ден се очекува испорака на 100.000 вакцини „Фајзер“ преку механизмот Ковакс, а в недела стигнуваат 500.000 вакцини „Синовак“, кажа денеска министерот за здравство Венко Филипче. - Кинеските вакцини стигнуваат со два авиона во 14 и во...

Дeнecкa пpиcтигнyвa нoвa кoличинa нa вakцинитe „Фajзep“

Денеска пристигнува нова количина на вакцините „Фајзер“, а до крајот на неделата, се очекуваат 500.000-те вакцини од „Синовак“. Според најавите на министерот Филипче, со половина милион вакцини од „Синовак“ ќе се вакцинираат околу 450.000 граѓани, пријавени на веб-платформата vakcinacija.mk. Во државата...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img