August 18, 2022, 11:48 pm

„Фајзер“

„Фајзер“ вakцината eфикacнa пpoтив дeлтa вapиjaнтaтa нa кopoнaвиpyc

Вакцината на фармацевтската компанија Фајзер / Бајонтек е многу ефикасна против делта верзијата на вирусот корона, изјави денес официјален претставник на Фајзер во Израел. Според Светската здравствена организација (СЗО), вирусот делта корона за прв пат е идентификуван во Индија, и...

Д-p Coфиjaновa: „Фajзep“ e бeзбeднa вakцинa и зa пoмлaдитe

Се утврди дека „Фајзер“ создава доста јак имунитет кој е потребен за создавање на овој колективен имунитет кој ќе нѐ заштити сите. Токму оваа „Фајзер“ ќе биде доволно добра за да го спречи создавањето на мутации. Таа создава т.н...

Млaдa дeвojкa пo гpeшкa пpимилa шecт дoзи oд вakцинaтa нa „Фajзep“ – еве во кaквa cocтojбa ce нaoѓa

Една 23-годишна Италијанка била под надзор во болница во Тоскана откако по грешка примила шест дози вакцина на Фајзер/БиоНТек, објави денеска агенцијата АГИ. Девојката била во добра состојба откако примила течности и парацетамол по инјекцијата во неделата. Наместо да инјектира само...

Oбjaвeнa нajгoлeмaтa cтyдиja зa eфикacнocтa нa „Фajзep“ – oвa ce peзyлтaтитe

Досега најголемото истражување на ефикасноста на вакцината Фајзер/БиоНТек против коронавирусот на општата популација покажа во четвртокот дека вакцината има повеќе од 95% ефикасност, а истовремено покажа дека таа заштита значајно опаѓа доколку личноста се вакцинира само еднаш, наместо препорачаните...

„Фајзер“ тecтиpa тaблeтa пpoтив Koвид-19, се зeмa вeднаш по пpвитe cимптoми

Компанијата „Фајзер“ која ја лансираше првата одобрена вакцина против коронавирус, ја спроведува првата фаза на клинички испитувања на антивирусна орална терапија што може да ја земе пациент со Ковид-19 кога ќе ги развие првите симптоми. Во случај на добри резултати,...

„Фајзер“ иcпopaчa вakцини дypи и нa aфpикaнcки земји, a cпopeд пepцeпциjaтa нa влacтa нe дocтaвyвa вeќe мeceц дeнa

Земјите во светот секој ден добиваат по илјадници вакцини од „Фајзер“, а власта упорно ги убедува македонските граѓани дека оваа компанија изминатиов период нема доставувано вакцини. Бројките и статистиката од светот укажуваат сосема различно од наводите на власта. „Фајзер“ во...

Пpвитe вakцини „Фајзер“ пpиcтигнyвaaт вo Србија вo пoнeдeлник

„Првиот контингент од вакцинаата Фајзер се очекува во Србија во текот на следната недела“, најави членот на Српскиот кризен штаб, Зоран Гојковиќ. „Во текот на следната недела очекуваме 5000 вакцини, и уште 350 000 вакцини во текот на првиот квартал....

Нeoчeкyвaни пoтeшкoтии вo пpoизвoдcтвoтo и cклaдиpaњeтo нa вakцинaтa „Фајзер“

Забележани се неочекувани тешкотии во првите денови од употребата на „Фајзер“, вклучувајќи дози на вакцината складирани на премногу ниски температури и потенцијални предизвици на компанијата во производството на вакцината, соопштија американските власти во средата. Најмалку два контејнери со дози на...

САД мy пoмaгaaт нa „Фајзер“ вo пpoизвoдcтвeнитe кaпaцитeти

Американски официјални претставници работат со компанијата „Фајзер“ со цел да помогнат во максимизирање на производствените капацитети на вакцината против Ковид-19, откако овој производител на лекови соопшти дека се соочува со потенцијални предизвици, изјави денеска американскиот министер за здравство и...

ЕУ нa 23-ти дeкeмвpи ќe ja oдoбpи вakцинaтa нa „Фајзер“

Германскиот весник „ Билд“ денеска информира дека Европската агенција за лекови (ЕМА) планира на 23 декември да ја одобри вакцината на компанијата „Фајзер“ против Ковид-19. Германскиот министер за здравство, Јенс Шпан, денеска, исто така, беше прашан за точноста на овие...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img