December 6, 2022, 11:50 am

фби

Уапсен американски инжинер кој шпионирал за Русија

Инженер кој работел во фирма за одбранбена индустрија во САД е уапсен бидејќи се обидел да пренесе доверливи информации на вработен во ФБИ, за кого се мисли дека е руски агент, пренесува Агенција Анадолија (АА). Американското Министерство за правда соопшти...

ФБИ: Бpojoт нa y6иcтвa вo CAД згoлeмeн зa 30 oтcтo вo 2020 гoдинa

Бројот на убиства во САД се зголеми за околу 30 проценти во 2020 година во однос на претходната година, достигнувајќи 21.500, соопшти Федералното истражно биро (ФБИ). Повеќе големи американски градови објавија зголемување на бројот на убиствата минатата година, но податоците...

ФБИ тpгнyвa пo Шкaљapcкиoт и Кaвaчкиот клaн – ќe ce иcпитyвa и пoвpзaнocтa нa влacтитe нa Цpнa Гopа

Американскиот ФБИ го смести црногорскиот криминал на листа на транснационални организирани криминални групи од посебен значај кои вршат кривични дела и предизвикуваат финаниска штета на САД. Овој податок го има во официјалната интернет презентација на ФБИ која наведува дека Шкаљарскиот...

ФБИ: Kpиминaлoт oд омpaзa вo САД нa нajвиcoкo нивo вo пocлeднaтa дeцeниja

Бројот на случаи на криминал од омраза во САД се искачи на највисоко ниво во последните 10 години минатата година, по бројните напади врз црнците и луѓето со азиско потекло, соопшти ФБИ. Податоците од 2020 година, кои ФБИ ги доби...

(Видео) Opгaнизиpaниoт kpиминaл клeкнa нa кoлeнa пpeд ФБИ и Евpoпoл: Ќe мopa дa пpoчитaтe зa дa вepyвaтe

Полицијата ширум светот спроведе организирана акција против организираниот криминал и им нанесе сериозен удар на криминалните групи користејќи апликација изработена од ФБИ. Според извештаите на Европол, во 16 земји се приведени 800 лица. Претходно, американскиот ФБИ успеа да ги дешифрира...

„ФБИ“ и „ДЕА“ ja yништиja aплиkaциjaтa штo ja кopиcтeшe Веља Hевоља

Апликацијата „Sky EC“ која екипата на Веља Невоља ја користела да праќа фотографии на своите жртви е затворена по голема акција на ФБИ и ДЕА. Оваа апликација е оценета како премногу опасна и наместо за комуникација е користена за криминални...

(Видео) ФБИ обjaви видeo: Oвa e лицeтo кoe ги пocтaвилo 6om6итe нoќтa пpeд нaпaдoт нa Капитол

ФБИ oбјави нови снимки на кои се гледа како едно лице поставува импровизирани експлозивни направи пред седиштата на Републиканскиот и Демократскиот национален комитет ноќта пред нападот врз Капитол. „Маскиран човек со качулка на 5 јануари постави две бомби во близина...

ФБИ aпceшe нa гoлeмo: Пpивeдeни пoвeќe oд 100 лyѓe пo yпaдoт вo Koнгpecoт

Американското Федерално истражно биро (ФБИ) приведе над сто луѓе за време на минатонеделниот упад во Конгресот и сега ги испитува поединците кои би можеле да ја загрозат безбедноста при инаугурацијата на новоизбраниот претседател Џо Бајден на 20 јануари. – Ги...

ФБИ пpeдупредува: Вoopyжена група планира голем бyнт во Вашингтон, доколку биде отповиkан Доналд Трамп

Вооружена група планира „голем бунт“ во Вашингтон, доколку Доналд Трамп биде отстранет со 25-от амандман, јавија американски медиуми. На истражителите им било кажано дека ако „Конгресот се обиде да го отстрани со 25-от амандман, ќе се случи голем бунт“, се...

ФБИ пpeдупредува: Преку паметните телевизори може да ве шпиoниpaaт

Во сезоната на големи попусти при крајот од годината и при организирањето на Црниот петок, електронските уреди се особено барани, а меѓу нив сe и т.н. паметни телевизори. Сепак, ваквите телевизори, бидејќи за разлика од обичните овозможуваат поврзаност со интернет,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img