ФДА

ФДА ja oдoбри вakцинaтa нa „Фajзep“ зa дeцa oд 5 дo 11 гoдини

Американската агенција даде одобрување за итна употреба на вакцината бидејќи внимателно ги разгледаа резултатите кои ги спроведе Pfizer над повеќе од илјада деца. Одобрена е помала доза од вакцината за деца. Во вторник од ЦДЦ ќе дадат детална препорака за...

ФДА нe ja oдoбри „Модepна“ зa тpeтa дoзa вakцина пpoтив Koвид-19

Научниците од Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска објавија дека Модерна не ги исполнила нивните критериуми со кои ќе се одобри употреба на бустер доза од вакцината против Ковид-19. ФДА соопшти дека податоците за вакцината Модерна покажале дека...

Пpвa тaблeта пpoтив Koвид-19: „Мерк“ побapa дoзвoлa oд ФДА дa гo oдoбpи нoвиoт лek

Американската фармацевтска компанија Мерк (Merck) побара од Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска да одобри нов лек за борба против ковид- молнупиравир. Според американските медиуми, одлуката на ФДА ќе биде донесена во следните неколку недели и тоа ќе...

ФДА co пpeдyпpeдyвaњe зa нecaкaни eфeкти нa вakцинaтa нa Ј&Ј

Администрацијата за храна и лекови на САД (ФДА) додаде ново предупредување за вакцините против Ковид-19 на Џонсон и Џонсон (Ј&J) нагласувајќи дека податоците сугерираат дека постои зголемен ризик од развој на ретко невролошко нарушување шест недели по вакцинацијата. Во писмо...

Третман со антитела како последен спас за лица заболени од Ковид-19 – oдобрен од ФДА

Американската агенција за храна и лекови (ФДА) го одобри итниот третман на Ковид-19 со антитела, што е познат и како дел од терапијата што ја доби и претседателот Доналд Трамп. Третманот со антитела произведен од фармацевтската компанија „Реџенерон“ се користи...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img