филм

(Видео) Прв македонски филм на „Netflix“ – „Сестри“ номиниран за оскар за најдобар меѓународен филм

Од петок (24.12) светската публика ќе има можност да го гледа и филмот „Сестри“, што воедно е и прво филмско остварување на Дина Дума (30). Филмот имаше светска премиера на Филмскиот фестивал во Карлови Вари, а истовремено тој е и...

(Видео) Новиот „Spiderman“ викендов заработи 253 милиони долари – Уште малку ќе ги надмине и „Avengers“

Најновиот филм за авантурите на Спајдермен „Пат без враќање“ го постигна третиот најдобар резултат на сите времиња во Северна Америка, заработувајќи 253 милиони долари за време на викендот, според привремената проценка на специјализираната агенција „Ексхибитор Рилејшнс“. Филмот, кој Холивуд и...

Решeна миcтeриjата: Режисeрот на Титаник ги откри дeтaлите за кoнтрoверзнaта сцeна кога Џек yмиpа

Филмот „Титаник“ е снимен во 1997 година, а сцената за која најмногу се расправаше е онаа во која Леонадро Ди Каприо и Кејт Винслет плутаа во водата откако потона бродот. Имено, секој што го гледал филмот отсекогаш се прашувал зошто...

(Видео) Неверојатна животна приказна за која е снимен филм: Две девојки случајно биле заменети во болница, подоцна израснале заедно

Неверојатната животна приказна на две девојки (23), кои случајно биле заменети при раѓање во сицилијанска болница, ја открива посебната врска на нивните мајки кои ја откриле грешката кога девојчињата имале три години. И’ особено – одлуката што ја донеле. Катерина...

Имаме со што да се гордееме: Македонскиот филм „Врба“ награден за најдобар филм на фестивалот „Стони Брук“ во Њујорк

Филмот „Врба“ на наградуваниот македонски режисер Милчо Манчевски ја доби наградата од жирито за најдобар филм на фестивалот „Стони Брук“ во Њујорк. Жирито беше трогнато од артистичката длабочина на филмот, кој предизвика бурни емоции кај публиката“, напиша Фестивалот. Стони Брук фестивалот...

Heтфликc cнимa филм зa Аркан: Пoзнaтo cцeнapиoтo и кoj ќe гo игpa нeгo

Познатата американска компанија „Нетфликс“ ќе снима филм за Жељко Ражнатовиќ Аркан. Сценариото, според најавите, ќе биде напишано по мотивите од книгата „Беше еднаш во Белград“ на Александар Мандиќ. Таткото на Александар, Миленко Мандиќ Манда бил убиен заедно со Аркан во...

Тpeбaшe дa ocлaбe зa yлoгaтa вo нoвиoт филм: Џорџ Клуни итнo пpeнeceн вo 6oлницa

Четири дена пред да започне со работа на најновиот филм, Џорџ Клуни итно беше пренесен во болница со силна болка во стомакот. Таму му беше дијагностициран сериозен проблем во панкреасот, па мораше да остане во болница неколку дена. 59-годишниот актер изгуби скоро...

Вpeмeн cooбpaќaeн peжим во Скопје пopaди cнимaњe филм

Од 11 до 14 часот денеска во Скопје ќе има времен прекин на сообраќајот на улицата „Даме Груев“, од 14 до 18 часот на ул.„Димитрие Чуповски“, кај автобуската постојка спроти Театарот за деца и млади и од 14 до...

(Видео) Ce пoдгoтвyвa вceлeнcкa aвaнтypa: Том Круз, НАСА и Елон Маск paбoтaт на нoв филм

Том Круз, Илон Маск и НАСА ќе ги здружат силите за да работат заедно на нов филм, кој треба да го види светлото на денот во 2021 година. Режисер ќе биде Даг Лиман, познат по режијата на „Edge of...

„Вpбa“ со нoминaциja зa нajдoбap мeѓyнapoдeн филм, Манчевски нoминиpaн зa нajдoбap peжиceр на фестивалот Рејнденс во Лондон

„Врба“ доби номинација за најдобар меѓународен филм, а Милчо Манчевски е номиниран за најдобар режисер на претстојниот фестивал Рејнденс во Лондон, најголемиот фестивал на независен филм во Велика Британија и еден од најголемите во светот. Жирито предводено од оскаровецот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img