August 19, 2022, 12:59 am

финска

За влез во Данска и Финска повеќе нема да се доволни ковид сертификатите

Наскоро ќе биде потребен негативен ковид тест за влез во Данска, без разлика дали лицето е вакцинирано или не, а Финска воведува и построги ограничувања поради пандемијата, јавуваат агенциите. Данскиот министер за здравство Магнус Хеунике на прес-конференција во Копенхаген изјави...

Се журкала до рано наутро: Најмладата европска премиерка е на удap на јавноста поради бурниот ноќен живот

Сана Марин, премиерката на Финска, најмладата премиерка во Европа, се најде на удар на јавноста бидејќи отишла во ноќен клуб, каде што останала до четири часот наутро. Истиот ден беше објавено дека министер во нејзината влада е позитивен на...

Финска ja ykинa oбвpcкaта зa нoceње мacки вo jaвниoт пpeвoз

Обврската за носење маски во јавниот превоз во Финска од денеска е укината. Патниците во возовите во земјата и во јавниот превоз во Хелсинки отсега можат да патуваат без маски, соопштија од железничкиот оператор ВР и компанијата ХСЛ, која...

Дpcка пpoвоkaција: Знамето на УЧК ocaмна на српската амбасада во Финска

Во зградата на српската амбасада во Финска, непознати сторители синоќа го истакнаа знамето на ОВК, кое веднаш беше отстрането. Како што извести Министерството за надворешни работи на Србија амбасадорот Саша Обрадовиќ утрово го отстрани знамето од влезот за автомобили во...

Интересни факти за Финска: Постои ден само за спиење

Финска е прекрасна земја за посета. Без разлика дали ќе одлучите да ја посетите поради работа или задоволство, постојат толку многу потценети работи што треба да ги знаете за овој регион. Прво, најдобро време за посета на Финска е летото,...

Финска: Забранет влез за невакцинираните Македонци

Од 16 август, во Финска ќе биде забранет влез на патници од Македонија и Косово кои не се целосно вакцинирани против ковид-19 и кои немаат доказ дека се имунизирани со една од вакцините кои се признаени од финските власти. Оваа...

Најмалку 300 навивачи на Финска се вратија ковид-позитивни од ЕП

Најмалку 300 фински навивачи се вратија ковид позитивни од Европското фудбалско првенство, објавија тамошните власти, што би можело да биде причина за одложување на планираното олабавување на епидемиолошките мерки во земјата. Дневниот број на новозаболени во Финска од 50 се...

Мега-ckaндaл ја тресе Финска, премиерката трошела премногу на доручек

Уште еден доказ дека сме далеку од политичката култура на Скандинавските земји е и последниот скандал кој ја тресе Финската политичка сцена, а во кој е вклучена премиерката Сана Марин. Се работи за скандал за кој финските даночни власти и...

Финска прогласи вонрeдна состојба, ќе се зaбрани движење меѓу регионите

Финската влада денеска прогласи вонредна состојба поради зголемувањето на случаите со ковид-19, чекор што ќе и овозможи на оваа нордиска земја да затвори ресторани и да воведе други мерки за запирање на пандемијата. Одлуката е донесена во време кога новите...

Уште тоа фалеше: Се појави фински сој, ПЦР тестот не го препознава

По британскиот, бразилскиот и јужноафриканскиот се појави уште еден нов сој од корона вирусот, а откриен е во Финска, па го доби името фиснки сој. За сега, како што јави финската телевизија YLE, се уште не е јасно дали сојот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img