фирми

(Фото) Kaтacтpoфa…: 5.000 фиpми пpoпaднaлe caмo вo пpвитe шecт мeceци oд гoдинaва

Во првите шест месеци од годинава од Централниот регистар на Македонија избришани се 4.998 компании. Лани за истиот период таа бројка беше 4.704. Најголемиот број од нив, 3.224 се избришани затоа што не поднеле на време завршна сметка. Од почеток...

Во последните 6 месеци згаснале над 5000 фирми

Во првото полугодие од годинава згаснале 5.022 фирми. Овој податок е алармантен, ако се земе предвид дека лани за цела година бројот на згаснатите фирми бил 6.214, се вели во анализата на пари.ком.мк и БизнисМрежа.мк. Ако се анализира по месеци,...

Македонски фирми со НУЛА вработени свртеле 150 милиони евра

Ги има околу 2000 во Македонија. Овие македонски фирми во 2020 година акумулирале вкупен приход од неверојатни 150 милиони евра. Заедничко на сите нив им се неколку работи – сите тие имаат верувале или не „0” вработени, второ и без...

УЈП со вaжнo извecтyвaњe дo фиpмитe кoи кopиcтeлe cyбвeнциoниpaњe пpидoнecи

Работодавачите кои го искористиле правото на субвенционирање за исплата на придонеси од задолжително социјално осигурување, согласно Уредбата со законска сила за субвенционирање на исплата на придонеси од задолжително социјално осигурување за време на вонредна состојба, должни се примените финансиски...

Cпиcoкoт e oбjaвeн: Ова ce фиpмитe кoи зeмaлe пoмoш, a нe иcплaтилe плaти зa нoeмвpи

Владата ја објави ажурираната анализа на неисплатена државна помош за ноември за минимална плата од стана на работодавачите корисници на оваа помош. Компаниите на кои им е исплатена државна помош за минимална плата, а тие не ги уплатиле средствата на...

Во Шведска ce зaтвopaaт нeoпхoднитe фиpми пopaди Koвид-19

Шведската Влада денеска воведе построги мерки против Ковид-19, со кои неопходните фирмите нема да работат, забранети се јавни собири, а препорачано е и носење маски во јавниот превоз. Враќањето на вообичаениот начин на живот не е возможно. Пандемијата е прашање...

Кopoнaтa cи гo нaпpaви cвoeтo: Пopaди пaндeмиjaтa, вo Италија нe paбoтaт нaд 70 илjaди фиpми

Речиси 73,000 компании во Италија го прекинаа работењето поради пандемијата, покажа истражувањето на италијанскиот завод за статистика Истат. Истат го спроведе истражувањето меѓу нешто повеќе од милион компании во периодот од 23 октомври до 16 ноември, се вели во соопштението....

Годинава нема да има К 15

Правните субјекти кои оваа година нема да остварат добивка нема да треба да исплатат К-15 на своите вработени, но оние кои ќе остварат добивка, согласно закон и колективен договор треба да исплатат К-15 и други издатоци. Премиерот Зоран Заев, кој...

Oбвинитeлcтвoтo за opгaнизиpaн kpиминaл влeзe во тpи фиpми нa чии пopтaли ce peклaмиpaлa ВМРО-ДПМНЕ за избopитe

Обвинителството за борба против организиран криминал и корупција заедно со Одделот за организиран криминал во МВР влегле утринава во неколку фирми кои основале портали преку кои, според сомневањата, раководството на ВМРО-ДПМНЕ злоупотребило пари на граѓаните во кампањата за предвремените...

ФИРМИТЕ НА КОЧО ГО ИСУШИЈА БУЏЕТОТ: ,,Брако“ добила четири тендери од 2 милиони и 380 илјади денари

Фирми на Вицепремиерот Кочо Анѓушев и покрај ветувањето дадено пред граѓаните дека неговите фирми нема да учествуваат на државни тендери, продолжуваат да испумпуваат пари од Буџетот преку неговите фирми. Имено документите до кои дојде редакцијата на Курир покажуваат дека...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Bet with Confidence at 82lottery Experience the Thrill of Online Betting

Are you tired of traditional lottery games that offer limited options and low chances of winning? Look no further,...
- Advertisement -spot_img